Home office: a legnehezebb feladat a magánélet és a munka összeegyeztetése
A járvány kirobbanásával egyidőben sok cégnek és munkavállalónak kellett pillanatokon belül átállnia az otthoni munkavégzésre. Bár sok vállalatnál van kultúrája a home office-nak, ez korábban általában heti egy-két napot jelentett az irodától távol és többnyire limitált volt az is, hogy egyszerre hányan dolgoznak otthonról.
Nem volt ez másként az OTP Banknál sem: Magyarországon több mint tízezer embert alkalmaz a bank, mégis, március végén, április elején két hét alatt sikeresen megoldották, hogy 3500 dolgozójuk átálljon tartós otthoni munkavégzésre.
Korábban csupán kb. 50-60 fő dolgozott otthonról, a járványhelyzet alatt azonban olyan nap is volt, hogy 4955 fő, a hazai OTP-dolgozók közel fele végezte munkáját hazulról.

A bankfiókokban, ügyfelekkel foglalkozó munkatársak persze nem maradhattak otthon, így részükre a bank maszkot, az ügyfélteret leválasztó plexifalat és gyakoribb fertőtlenítést biztosított. A Contact Centeres ügyfélszolgálat működtetése is kihívást jelentett, itt ugyanis jellemzően sokan dolgoznak egyszerre, egy légtérben, ráadásul a hitelmoratórium bevezetésekor jelentősen megnőtt az ügyfélmegkeresések száma is. Itt is a védőfelszerelések biztosításával, otthoni munkavégzésre való átállással oldották meg, hogy az ügyfelekkel zavartalanul és biztonságos körülmények között tarthassák a kapcsolatot.
Mindezen túl azoknak, akik bejártak az irodákba vagy a bankfiókokba dolgozni, az OTP Bank a saját költségén biztosította a koronavírus tesztelést, hogy biztonságban tudhassa munkatársait. Ez 10 ezernél is több tesztet jelentett az elmúlt időszakban.
Hogy volt ez más munkahelyeknél?
Nemrég mi is készítettünk egy *online felmérést, amelyben azt vizsgáltuk, hogyan élték meg a magyar munkavállalók az elmúlt időszakot. A kérdőív eredményei szerint a munkavállalók többsége úgy vélte, a munkáltatója felelősen cselekedett: bevezette a legalapvetőbb higiéniai intézkedéseket, és akinél a munkaköre azt megengedte, otthoni munkavégzést rendelt el.
A kitöltők 63%-a vélte úgy, hogy munkáltatója helyes döntéseket hozott a munkavállalók biztonsága érdekében. A home office pedig nem várt hatékonysággal, már beépülni látszik a mindennapokban.
A felmérésben résztvevők 34%-a ugyanúgy bejárt dolgozni, mint a rendkívüli helyzet előtt, közel 60%-uk pedig otthonról teljesítette munkahelyi kötelességeit. Bár nagyon sokan féltek a bevételek csökkenésétől és a munkahely elvesztésétől is, a kitöltők legtöbbje (közel 49%) elsősorban a szerettei miatt aggódott. Ezt követte a személyes kapcsolatok hiánya (44%) és a betegségtől való félelem (29%).
Miután rengetegen dolgoztak otthonról (63%) feltételezhető, hogy a legnehezebb feladat a magánélet és a munka összeegyeztetése volt, hiszen minden egy térre koncentrálódott. Az adatok alapján valóban sokaknak jelentett nehézséget, hogy családtagjaik körében nem tudtak elég hatékonyan dolgozni,
a legzavaróbbnak azonban mégis a járványhelyzetből adódó stressz feldolgozását (közel 40%), és a folyamatos kesztyű- és maszkviselést (36%) ítélték a válaszadók.

Személyes találkozók helyett online együttlét
Az OTP Bank egy hasonló témájú belső felmérése alapján, amelyet saját munkavállalói körében készített, is az látszik, hogy a munkavállalók egy részének a munka-magánélet egyensúlyát nehezebb volt megtalálniuk. A bank ennek érdekében számos olyan szolgáltatást tett elérhetővé, amelyek a dolgozók mentális egészségének megőrzését segítették, mint például pszichológiai konzultációk, vagy tematikus webinárok.
„Nálunk pozitív módon a videocallok alatt is jutott idő a poénokra, a közös nevetésekre a kollégákkal. Ha valaki esetleg leeresztett egy kicsit, mindenkinek volt hozzá egy-két jó szava, ez sokat jelentett a folyamatos bezártságban” – meséli Zentai Annamária, az OTP Bank HR Szakértői Központjának igazgatója, aki azt is megosztotta velünk, hogy amellett, hogy videón keresztül tartották egymásban a lelket, nagy sikert aratott Karantén híradó is. Ez egy, a belső csatornán futó híradó volt, ahol a HR-munkatársak egymásnak adogatták a képzeletbeli labdát és számoltak be képekkel, sztorikkal arról, mivel foglalkoznak otthon a szabadidejükben.
Az OTP Bank belső felmérésében a kollégák a csapatszellem – talán sokaknak meglepő – megerősödéséről számoltak be. A több mint 2500 dolgozó és 50 felsővezető tapasztalatait összefoglaló kutatás szerint a munkatársak szorosabbnak érezték a szűkebb csapaton belüli együttműködés intenzitását a karantén alatt, és bizonyos szempontból, a szűkebb csapatokon belül ennek minőségét is jobbnak értékelték a korábbinál.

Hogyan tovább?
Bár az irodák az elmúlt pár hétben újranyitottak és elkezdtek visszaszállingózni az ott dolgozók, Zentai Annamária szerint a járványhelyzet egyik hozadéka lehet, hogy átgondolják egyes munkakörökben akár a heti szintű home office bevezetését is, de az otthoni és irodai munkavégzés ideális arányát még vizsgálják.
A munkavállalók nagy része pozitívan élte meg az önálló munkavégzést. Ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy a bank mind nagyobb része áll át agilis munkavégzésre, az agilis keretrendszer és gondolkodásmód pedig erős támaszt adott a hirtelen jött változáshoz. Fontos tapasztalat volt az is, hogy az agilis ceremóniákat, a közös ötleteléseket, a fejlesztési feladatok végrehajtását nem hátráltatta, hogy a csapatok egymástól távol és nem egy légtérben dolgoztak.
Szintén fontos kérdés, hogy a jövőben milyenek lesznek az irodák és az azokban való munkavégzés. Az OTP Bankban amellett, hogy a visszatérőknél figyelnek a szabályok betartására – például a munkatársak közötti megfelelő védőtávolság megtartása az irodákban, tárgyalókban és éttermekben is, online értekezletek preferálása a nagy létszámú személyes megbeszélések helyett,– a jelenleg épülő új irodaházuk belsőépítészeti kialakításakor már ezeket az új tapasztalatokat is figyelembe veszik.
*A felmérésről:
Az OTP Bank és a szeretlekmagyarorszag.hu közös felmérése.
Mintanagyság: 777 fő (a felmérésben felülreprezentáltak a nők, a budapesti lakosok és a szellemi foglalkozásúak)
Az adatfelvétel ideje: 2020. május – június
Adatfelvétel módja: online, feleletválasztós kérdések