Hazánkban a pollenallergia a leggyakoribb
A tavasz beköszöntével virágba borulnak a fák, a bokrok, és a levegőben megjelennek a sokak által rettegett virágporok, a pollenek, melyek még ősszel is sok szenvedést képesek okozni az allergiásoknak.
Az első erősen allergizáló növények, az éger és a mogyoró virágzása után a sor a korán virágzó fákkal folytatódik. Ez után az egyik legnehezebb időszak következik, amikor a fákéval párhuzamosan megjelennek a fűpollenek is. Ez általában májusra esik, de ha enyhe és viszonylag száraz az időjárás, korábban is bekövetkezhet. A másik csúcsidőszak a július vége, augusztus, szeptember eleje, amikor a parlagfű és a feketeüröm egymás mellett virágoznak.

A Sanofi Aventis Zrt. és a Szeretlek Magyarország közös felmérésében arra voltunk kíváncsiak többek közt, hogy milyen jellegű allergiával találkoztatok már, illetve közületek hányan szenvednek miatta. A Facebook oldalainkon közzétett nem reprezentatív kérdőívünket több mint 1500-an töltöttétek ki, amit ezúton is nagyon köszönünk. Bár az eredmény nem reprezentatív, sok érdekesség kiderült belőle.
Pollenallergia a leggyakoribb, de nagyon sokan szenvednek más allergiatípusoktól
Sokan hajlamosak csak a pollenallergiára gondolni az allergia szó hallatán, de tudni kell, hogy a nem szezonális allergiában szenvedők nagy része egyáltalán nem könnyebbülhet meg télen sem: 8-900 ezer beteg allergiája nem évszakhoz kötött, elég csak a poratka, és állatszőr okozta allergiára gondolnunk. Ez a válaszokból is látszik, ugyanis a pollenallergia (55%) mellett, a házi por (37%) , az állatszőr (23%), az ételallergia (21%), a rovarcsípés (13%) és a gyógyszerallergia (17%) is sok kellemetlenséget okoz nektek a mindennapokban.

A válaszadók több mint fele, azaz 81%-a szenved valamilyen allergiától. Sokatoknak már gyerekkorától kezdve (29%) bosszúságot okoz az allergia. A válaszadók 36%-ának már több éve fennáll, míg 16%-otoknak csak nemrég jelentkeztek a tünetek.
Arra a kérdésünkre, hogy "Te magad vagy a környezetedben élők közül allergiás-e valaki?", több válasz is megjelölhető volt. Meglepő, hogy a válaszadók 97%-ának van az ismerősi körében allergiás vagy éppen ő maga az.
A legtöbb allergiás embert, nem zavarják a tünetek, már megtanultak együtt élni vele (47%), azonban 20%-ukat nagyon zavarják a mindennapokban. A kérdéseinkre adott válaszaitok alapján látszik, hogy bár megtanultatok együtt élni vele, azért a normál napi életritmusban (30%) okoz némi bosszúságot nektek. Nem csak nappal, éjszaka is (17%) gyötörnek benneteket a tünetek és sokatokat a munkahelyen/iskolában, sportban és nyaraláskor is zavar.

A felmérést kitöltők közül 27%-otok használ vény nélkül kapható gyógyszert és 22%-otok vényköteles készítményt. A többiek sóinhalálást, homeopátiás szereket, immunterápiát vagy nem használ semmilyen terméket. A felmérésünkből az is kiderült, hogy évente akár 10.000 Ft felett (17%) is költötök allergiátok kezelésére, 15%-otok 5.000-10.000 Ft között, 29%-otok 1.000-5.000 Ft közötti kiadásokat számolt.
Ha van bármilyen furcsa tünetetek, ami allergiára utal, mindenképpen forduljatok orvoshoz!
Az allergiás reakciót kiváltó allergén kimutatása a Prick-teszt segítségével történik. Az alkar hajlító oldalára cseppentett allergénoldat alatt a bőrt egy tűvel felemelik és picit megszúrják. A bejutott allergén hisztaminfelszabadulást okoz, ami bőrpírt és duzzanatot eredményez. Az eredmény 15-20 percen belül leolvasható. A kezeletlen allergia rosszabbodhat is, ezért fordulj mielőbb mindenképpen orvoshoz.