Fizesd ki a gáz- és villanyszámládat, melynek összege 50 Ft!
Mindezzel a blogger célja nem más, mint "megmenteni a múltat" és mindezt megmutatni a jelennek, megőrizni a jövőnek.
Mi is játszottunk ilyennel az iskolában. Ezzel szabadott, nem úgy, mint a Monopoly-val, melyről akkor csak suttogva lehetett beszélni. Azért szerettük, és vendégségben gyakran játszottunk vele.
Miki barátom már jó ideje írogat a Facebookra, hogy van neki Gazdálkodj Okosan játéka, ráadául olyan, amilyen gyerekkorában is volt. Sajnos hiányos, de mindig is keresett hozzá hiányzó alkatrészeket.
Aztán egyszer csak néhány hete megírta, hogy végre teljes lett a játéka.
Én meg úgy gondoltam, iziben írja meg az ő játékénak a történetét.
A Gazdálkodj okosan! táblajáték a Monopoly játék hiánya miatti űrt volt hivatott betölteni a szocialista magyarországi viszonyok között. Magyarországon az 1940-es években már forgalmazták az amerikai eredetű Monopoly táblajáték helyi adaptációját, a Capitalyt.
Ezt a játékot azonban "imperialista" szemlélete miatt 1952-ben tulajdonképpen betiltották, helyette egy hasonló megjelenésű, de teljesen eltérő koncepciójú táblajáték, a Teljesítsd a tervet! került forgalomba.
E játék célja az életszínvonal növelése volt a játékosra bízott szocialista gazdaságban, de különösebb gazdálkodást nem igényelt.
A Gazdálkodj okosan! 1966-ban készült. A tervezés és kivitelezés feladatát a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó Minerva osztálya kapta meg. (Ebből alakult meg 1990-ben a Minerva Kiadó, és a közben szabadalmi oltalom alá helyezett játék kiadásának joga is ide került.) Jelentős eltérés a Monopolytól, hogy míg a Monopolyban azzal tehetünk szert előnyre, hogy a többi játékost hátrányba hozzuk, a Gazdálkodj okosan!-ban a játékosok haladása nincs egymásra hatással, a siker szinte kizárólag a szerencsén múlik, a játékban csekély szerepe van a stratégiának. A pénz megszerzése sem jár erőfeszítésekkel, mivel körönként fix összeg jár, a betétek után csak szerencsés esetben (megfelelő mezőre lépve) jár kamat. A megszerzett pénzre és vagyontárgyakra egyedüli veszélyként a ház leégése leselkedik, ami azonban olcsó biztosítással elkerülhető; a többi kiadás esetleges és csekély összegű.
A játéknak szórakoztatás mellett a nevelő funkciója emelendő ki (például "Zárd el a csapot!", "Ne szemetelj!", "Ne dohányozz!", a testedzés és a könyvtárba járás népszerűsítése).
A játéknak van néhány életszerűtlen eleme, például a bérelt berendezési tárgyak és a biztosítások díját nem rendszeresen, csak egy alkalommal kell megfizetni. A táblajáték tehát - nevére rácáfolva - nem igazán tanít meg a gazdálkodásra. A játék egymást követő kiadásai némileg módosultak, de ez a játék elvét nem érintette. A játék már az első évben több tízezer példányban kelt el, a rendszerváltásig ez a szám elérte az egymilliót. (Forrás: Wikipédia)
Legalább 10 éven át gyártották ezt az első változatot. Utána még két-három is megjelent, már van eurós is.
Én erre vadásztam, mert ilyenem volt. Sokat néztem a netet, mászkáltam piacokra. Természetesen hiánytalant kerestem.
A hirdetések nem mindig állítanak igazat! (Mondjuk ez nem új.) A valóban teljeseket túl drágának találtam. Kockáztattam, apránként szedtem össze. Ezt már tapasztalatból tudom, hogy erősen bizonytalan vállalkozás, de bejött. Csak annak ajánlom, akinek van sok szabadideje és nem adja fel könnyen. Olyan régi dolgot, aminek rengeteg tartozéka volt, mindet megtalálni...!
Egyébként, ha igen szerény órabérrel kiszámolom az erre fordított időmet, akkor sokkal többre jön ki, mint az elsőre drágának tartott komplettek. Ezt pontosan tudtam, de egy színházban dolgozom és éppen nyári szünet volt.
Íme a játék:








