Életmódváltáson töröd a fejed? Ezek a tippek segíthetnek
Az életmódváltás – bár elsőre lehet, hogy ijesztően hangzik – nem egy végtelen diéta vagy lemondások sorozata, hanem az arra irányuló cselekvés, hogy új, az egészségedre nézve előnyös szokásokat vegyél fel az esetleges régi, károsok helyett. Ha valaki életmódváltásra adja a fejét, annak számos oka lehet. A leggyakoribb az elhízás, de van, aki a stresszes mindennapjaiba szeretne rendszert vinni. Bármi is legyen az ok, az életmódváltás sok kis lépésből áll, türelem szükséges hozzá, de ha kitartasz, sokkal jobban fogod magad érezni a bőrödben.
Az alapok
Magyarország előkelő helyen szerepel Európában az elhízottak arányát tekintve: a felnőtt lakosság 65 százaléka küzd túlsúllyal vagy elhízással. A többletsúly azonban nemcsak esztétikai okok, hanem egészségünk szempontjából is gondot okozhat. Az ülőmunka és különösen most a home office sem segítenek, de nagyon sok múlik az étkezésen és a rossz szokásokon.

Ha plusz kilókkal küzdesz, gyakran hallhattad azt a tanácsot, hogy diétázás helyett válts életmódot. Bár drasztikusnak hangozhat, valóban hosszútávon ez hozhatja a legjobb eredményt, hiszen a gyors diéták gyakran megerőltetők a szervezet számára, és amint visszatérsz a régi szokásaidhoz, a jojo effektusnak köszönhetően gyorsan visszaszaladhatnak a leadott kilók. Ehelyett szabadulj meg azoktól az ételektől, hozzávalóktól, amik nem segítenek, figyelj jobban az étkezésedre. Ez nem koplalást jelent, csupán azt, hogy tudatosan odafigyelsz, miből, mennyit és mikor fogyasztasz.
Ha bizonytalan vagy, kérheted dietetikus segítségét is, hogy rávezessen a helyes útra. Ilyen lehet a rendszeres gyümölcs- és zöldségfogyasztás, valamint a szénhidrátok csökkentése. Ha minden alkalommal ettél desszertet, most cseréld gyümölcsre, ha csak este ettél, válts át napi öt, de kisebb étkezésre. Alapvetően semmit sem kell véglegesen kiiktatnod az életedből, a lényeg a mértéken van: azaz, ha eddig minden esti filmezéshez benyomtál egy zacskó chipset, attól bár búcsút kell mondanod, de nem jelenti azt, hogy például kéthetente vagy havonta egyszer ne tarthatnál a barátaiddal egy nassolós görbe estét.
Az étkezésre azonban nemcsak azoknak kell figyelni, akik többlet súllyal küzdenek, hiszen az egészséges táplálkozás, a megfelelő tápanyag-, vitamin-, és folyadékbevitel akkor is számít, ha éppen az a problémád, hogy nem tudsz kilókat magadra szedni.
Új szokások
Az egészséges életmód másik lényegi eleme a rendszeres mozgás. Nem kell megijedni, ez nem jelenti azt, hogyha egész életedben kerülted a tesi órákat, akkor most bárki azt várná, hogy jövő héten maratont fuss. Itt is a lényeg a fokozatosságon van és azon, hogy megtaláld a neked megfelelő mozgásformát.

A napi 8-10 óra ülőmunka és a tömeges home offie nem igazán segít a helyzeten, főleg, hogy sokaknak így el sem kell hagyni mindennap a lakást, kimarad a munka és az otthon közötti út is. A túl sok ülőmunka és mozgáshiány azonban nem csak az elhízás miatt veszélyes, fokozza különböző érrendszeri betegségek kockázatát is, a nem megfelelő testtartás pedig kedvez a különféle mozgásszervi bántalmaknak. Ezért is ajánlják az otthonról dolgozóknak, hogy tartsanak szüneteket, mozogjanak, nyújtsanak, és figyeljenek a helyes testtartásra ülés közben is, hogy később ne legyen problémájuk. Kezdetben az is segíthet, ha mindennap sétálsz egy fél órát a környékeden, lift helyett a lépcsőzést választod, messzebb parkolsz a kocsiddal vagy egy megállóval korábban szállsz le.
Nem kell rögtön fejest ugrani a sportok világába, és ha megvan a megfelelő, akkor is csak fokozatosan emeld a nehézséget. Mozogj hetente két-három alkalommal alacsony pulzustartományban (ekkor még tudsz beszélni mozgás közben levegőkapkodás nélkül), majd lassan fokozhatod a terhelést és a tempót. A legkézenfekvőbb sokaknak a futás és a biciklizés, és talán ezeket a legkönnyebb beépíteni a mindennapokba is, de kísérletezz bátran. Lehet, hogy neked valamelyik tornavideó jön be, a jóga, valamilyen izzasztó táncforma, falmászás, úszás vagy éppen egy harcművészet. Még ha az elején nehéz is rávenni magad a mozgásra, meglátod, ha belejössz, nem fogod megbánni.
Ha megjött a kedved a sportoláshoz és az életmódváltáshoz, egy vérvizsgálat segíthet abban, hogy mielőtt belevágsz, megtudd, minden rendben van-e. A SYNLAB Magyarországnál amatőr és rekreációs sportolóknak is készítenek sportdiagnosztikát, amely során megnézik, van-e dietetikai és sportélettani szempontból releváns eltérés. A vizsgálatba beletartozik például a máj- és vesefunkció vizsgálata, mely szükséges a megfelelő fehérjebevitel beállításához, vagy például a vasháztartás követése, amely rendkívül fontos az igen gyakori sportolói anaemia felismerésében és étrendi kezelésében. Továbbá a vérzsír paraméterek vizsgálata speciális alul- vagy túltáplálásra hívhatják fel a figyelmet.
Adj magadnak időt
A változás nem fog egyik napról a másikra megtörténni. Van, hogy el kell telnie akár egy-két hónapnak is, mire megérzed a pozitív változást. A lényeg, hogy tarts ki a terved mellett. A testnek szüksége van időre az átalakuláshoz, de az agynak és a léleknek is kell az idő, hogy felvegye az új szokásokat. Utána viszont, ha kitartó vagy, a mozgás és a helyes táplálkozás természetes részévé válik az életednek. Hogy könnyebb legyen, kitűzhetsz akár apró részcélokat is, hogy gyakrabban legyen sikerélményed. Ezt kötheted súlyvesztéshez vagy teljesítményhez is, például, hogy 5 km lefutása után megjutalmazod magad valamivel.
A szokások kialakításában jó szolgálatot tehetnek különféle mobilos applikációk is. Van olyan, ahol követheted étkezéseidet, máshol a mozgást tudod jegyezni, vagy beállíthatod, hogy a mobilod emlékeztessen az aznapi edzésre. A lényeg, hogy türelemmel és kitartással hatalmas változásokra vagy képes egy egészségesebb önmagadért.