Coronavírus: a fogászati rendelők zárva – mit tehetünk ebben a helyzetben?
A Coronavírus járvány miatt a legtöbb fogászati rendelő ajtajai bezártak. Ez annyit jelent, hogy fogorvosi ellátásra most csak nagyon indokolt esetben kerül sor, és annak körülményei is eltérnek az eddig megszokottól. Mit tegyünk, ha fájdalmat vagy fogínyvérzést tapasztalunk? Mire figyeljünk, amikor a fogorvosi ellátást csak korlátozottan vehetjük igénybe?
Fogászati ellátás a coronavírus járvány idején
Mindenekelőtt arra érdemes rávilágítanunk, hogy egy modern fogászati rendelőnek a sterilitás és a higiénia szentélyének kell lennie. Az erre vonatkozó egészség- és járványügyi rendeletek évek óta igen szigorúak. Ha valaki praxist szeretne üzemeltetni, akkor előírás az eldobható, egyszer használatos kellékek használata, illetve az egyéb eszközök rendkívül alapos, gépi sterilizálása. Hogy miért? Mert a kórokozók könnyen juthatnak be szájon át az emberi szervezetbe. Vagyis, amikor elül majd a járvány és minden visszatér a megszokott mederbe, nem kell a fent említett jelenség miatt aggódnunk.
Miért van ez esetben szükség a rendelők bezárására? A Coronavírus járvány ideje alatt a problémát nem elsősorban az egészségügyi intézmények és az általuk betartott higiéniai gyakorlatok jelentik, hanem az, hogy a rendelőkben és várakozó termekben nagy számban összegyűlhetnek a betegek, akikről nem tudni, melyikük vírushordozó. A nem fertőzött betegek pedig közvetlenül érintkeznek a fogorvossal vagy a fogászati asszisztenssel. Vagyis, nem csupán a többi páciens biztonsága forog kockán, de a személyzeté is.
Mivel a járvány terjedése rendkívül nagy méreteket ölt, ezért a megfékezését illetően a körülményekhez igazodva rendszeresen lépnek életbe a különböző, újabb és újabb kormányrendeletek. Számos fogászati rendelő döntött úgy, hogy személyzete és páciensei biztonsága érdekében felfüggeszti működését. A betegek számára javasolják a mostanra tervezett fogászati ellenőrzések, kezelések és egyéb beavatkozások későbbre halasztását, illetve, hogy az emberek kizárólag indokolt és sürgős ellátást igénylő esetekben jelentkezzenek orvosi ellátásért. Az ügyeletes orvosok most csak olyan akkut problémákat látnak el, ahol a beteg nagyfokú fájdalmat, kiterjedt duzzanatot vagy komoly fogínyelváltozást tapasztal.

A fogfájás otthoni csillapításának módszerei
A fogfájás mindenki számára egy igen kellemetlen és zavaró jelenség, azonban a jelenlegi helyzet tükrében reálisan kell felmérnünk azt, hogy a fájdalom mértéke tűrhető és elviselhető, vagy olyan méreteket ölt, ami indokolja a sürgősségi ellátást. Ez mindenképp egy kényes és relatív kérdés, azonban a járvány kapcsán mégis elsőként mérlegelendő. Az esetek többségében - legalábbis ideiglenesen - magunk is orvosolhatjuk a problémát. A szájüregi fájdalmak hátterében leggyakrabban valamilyen betegség, vagy az általános higiéniai gyakorlatok elhanyagolása áll. Sokan tévesztenek össze egy kellemetlen, - például afta okozta - diszkomfort érzetet, a valós szájüregi problémával. Mielőtt komolyabb beavatkozás szükségességét fontolgatnánk, célszerű odafigyelni a rendszeres fogmosásra, fogselymezésre és a szájöblítők használatára. Ezek mindegyike preventív célt szolgál, nem csupán most, a járvány idején, de normál körülmények között is, amikor akadálytalanul üzemel a fogászati ellátás.
- fájdalomcsillapítók
A patikákban számos olyan nem-vényköteles készítmény közül választhatunk, mellyel csökkenthető a fájdalom. Ezek rendszeres, hosszútávon történő szedése a májat károsító mellékhatásaik miatt bár nem ajánlott, azonban átmenetileg hatékonyan szüntetik meg a fájdalomérzetet, javítva ezáltal az általános közérzeten, életminőségen.
- szegfűszegolaj és Valeriana cseppek
A szegfűszegolajat a fogorvoslás széles körben alkalmazza, és olyan készítmények alapja, mint például az Eugenol. Szegfűszegolajból készül, és a foggyökér, a foggyökér-csatornák valamint a fogszuvasodás fertőtlenítéséhez használják. Szintén egyik alapvető összetevője azoknak a készítményeknek, melyeket a fogbél gyógyításánál alkalmaznak. A szegfűszegolaj bizonyítottan semlegesíti számos fogszuvasodásért, és egyéb periodontális megbetegedésért felelős baktérium hatását. Ezért, ha valaki fogszuvasodást, vagy egyéb beazonosíthatatlan kellemetlenséget tapasztal a szájüregében, egy szegfűszegolajba mártott vattapálcikát nyomjon rá az érintett területre. A Valeriana-cseppek hasonló hatással bírnak, és az alkalmazásuk is megegyező a szegfűszegolajéval.
Noha ezen eljárások egyike sem helyettesíti a szükséges fogászati beavatkozást, azonban ideiglenesen segít a fájdalom és a kellemetlen érzet csillapításában, valamint a fogínyvérzés és a gyulladásos állapotok visszaszorításában.
- szájvíz
Az otthon alkalmazható hatásos szerek egyike a szájvíz. Némelyik gyógynövény alapú, azonban célszerű azt a professzionális összetételű változatot választanunk, amelyik antibakteriális és fertőtlenítő hatással bír. Ezek egyik jellegzetes hatóanyaga a cetilpiridinium-klorid, amely megtalálható az Oral-B Professional szájvizekben is.
- a szuvas fog alapos tisztítása
A szuvas fog táptalaja a baktériumok további szaporodásának, épp ezért fontos, hogy alaposan eltávolítsuk belőle az ételdarabkákat. A fogmosást gyengéd mozdulatokkal végezzük, a fogközökben használjunk fogselymet, és öblögessünk szájvízzel, gondoskodva arról, hogy a szájüregből az ételmaradványokat maradéktalanul eltávolítottuk.
- rágás a másik oldalon
Annak szabályát követve, hogy egy irritált területen nem fokozzuk tovább az irritációt, a legegyszerűbb megoldást azt nyújthatja, hogy rágásnál az érintett területtel szembeni oldalon rágunk. Ezt a megoldást többnyire ösztönösen is alkalmazzuk, itt csupán azért kerül megemlítésre, hogy bárki bizonyossággal használhassa ezt a módszert.
Fogínyproblémák – hogyan kezeljük ezeket otthon?
A fogínyproblémák viszonylag gyakoriak. Sokan panaszkodnak a fogíny ismeretlen eredetű gyulladására, illetve fokozott érzékenységére, amely gyakran párosul vérzéssel, fájdalommal, duzzanattal, vagy fogmosás során tapasztalt kellemetlen érzéssel.
A gingivitisz, - közismert nevén fogínygyulladás - igencsak gyakori rendellenesség. Súlyosságának mértéke változó és előfordulhat, hogy enyhe formája magától is rövid időn belül elmúlik. Komolyabb esetekben azonban napokon át tartó, kellemetlen és fájdalmas érzéssel járhat, mely rontja életminőségünket és közérzetünket. A fogínygyulladás hátterében számos dolog állhat, nézzünk néhány példát:
- A megfelelő szájápolás hiánya, azaz a ritkán végzett fogmosás, fogselymezés és szájvíz használat.
- Túl erős mozdulatokkal végzett fogmosás, melynek hatására a fogíny sérülhet és begyulladhat.
- Egyes kemény vagy éles ételdarabkák megszúrhatják vagy felsérthetik az íny felületét.
- A rosszul felhelyezett műfogsor által gyakorolt nyomás, szintén az íny gyulladásához vezethet.
- Autoimmun betegségek, melyek helyi vagy kiterjedt fogínygyulladást eredményeznek.
- Antibiotikum kúra mellékhatása.
- Bulimia vagy gyakori hányás, ugyanis a gyomorsav megváltoztatja a szájüreg normál pH értékét.
- Vitaminhiány, különösen C- és B-vitamin esetében.
- Egyes gyógyszerek, például vérnyomásra felírt tabletták szedésének mellékhatása.
Hogyan kezelhető házilag a fogínygyulladás?
- A korábban már említett szegfűszegolaj segít a fogínygyulladás és vérzés csillapításában. Használjuk borogatásként a fogínyre, hasonló módon, mint amikor egyéb fogászati problémát kezelünk. Ha nincs otthon szegfűszegolaj, egy szegfűszeg rágcsálása is ugyanolyan hatásos lehet.
- Az aloe vera hasonló jótékony tulajdonságokkal bír, hatékonyan csökkenti a gyulladást, azonban a vérzést nem csillapítja úgy, mint a szegfűszeg.
- Szedjünk B- és C-vitamint az előírásoknak megfelelően.
- Öblögessünk zsálya vagy kamillateával. Szűrjünk le egy tömény főzetet, várjuk meg, míg langyosra hűl és öblögessünk vele naponta többször.
- Készíthetünk hidrogén-peroxidos szájvizet házilag, fele-fele arányban. Öblögessünk vele naponta háromszor, ezzel enyhítve a tüneteket.
- Öblögessünk hasonló módon sós vízzel: egy pohár vízbe tegyünk egy kávéskanálnyi sót.
Preventív szájápolás
Elengedhetetlenül fontos, hogy ne csak a kezünket és használati tárgyainkat, de szájüregünket is rendszeresen tiszítsuk, ugyanis minden olyan felületre és testrészre oda kell figyelni, amely érintkezhet kórokozókkal.
A megfelelő szájápolással védjük egész szervezetünk egészségét, jelentősen lecsökkentve a fertőzés esélyét. A szájon át bekerült baktérium a keringésen keresztül eljuthat a szívhez és más szervekhez, amely növeli a betegségek kockázatát és súlyosbíthatja az olyan krónikus betegségeket, mint például a cukorbetegség, a vesegyulladás, a szívhártya-gyulladás vagy reuma.
Helyes szájápolás lépésről-lépésre:
1. lépés – RENDSZERESEN VÉGZETT FOGMOSÁS
Ha lehet, próbáljunk meg fogat mosni minden főétkezés után, hogy megelőzzük a lepedék lerakódását és fogkő kialakulását. Ha ez nem minden esetben megoldható, ragaszkodjunk a rendszeres, napi kétszer, reggel és este történő fogmosáshoz!
2. lépés – A MEGFELELŐ FOGKEFE KIVÁLASZTÁSA
Válasszuk ki a megfelelő fogkefét! Ez egyéni döntés, legyen szó manuális vagy elektromos fogkeféről, azonban érdemes tudni, hogy a manapság leghatékonyabbnak tartott készülékek a 3D fogkefefejjel rendelkező fogkefék, melyek rezgő-forgó és pulzáló mozdulatokkal tisztítják a fogak felületét. Ilyen készülék például az Oral-B Genius X és az Oral-B 10000 N szónikus-forgó modell. Ezek rendkívül érzékeny készülékek, melyek képesek még a fogakra helyezett nyomás erősségét is figyelni, így a karantén végén egészséges, hófehér és ragyogó fogakkal térhetünk vissza a normál kerékvágásba.
3. lépés – FOGSELYEM HASZNÁLAT
A helyes szájápolás elengedhetetlen az ételmaradványok fogközökből történő alapos eltávolításának szempontjából. Használjunk fogselymet, melynek segítségével a legapróbb morzsa is könnyen eltávolítható.
4. lépés- ÖBLÖGETÉS SZÁJVÍZZEL
Amint végeztünk a fogmosással és fogselyem használattal, érdemes szájvízzel öblögetni, ugyanis ez nemcsak az apróbb ételmaradványokat mossa ki a fogak közül, de frissíti a leheletet és antibakteriális hatásának köszönhetően fertőtleníti a szájüreg teljes egészét.
Ha szeretne többet megtudni a helyes és átfogó szájápolási rutinhoz szükséges termékekről, kattintson ide.
5. lépés – ÉTREND ÉS ÉLETMÓD
Lehet, hogy nem is gondolnánk, azonban érdemes odafigyelni arra is, mit fogyasztunk. Próbáljuk meg csökkenteni a cukor- és szénhidrát bevitelt, amely táptalaja a fogszuvasodásnak. Helyette fogyasszunk vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket! Az alkohol, bár kiváló fertőtlenítőszer, azonban fogyasztása már kevésbé jótékony hatású, ugyanis gyakori fogyasztása gyengíti a szervezetet. A cigarettára is ez vonatkozik, azonban az nem fertőtlenít és még a szaga is kellemetlen.