14 tipp, hogy az életed ne legyen folyamatos pofára esések sorozata
Sikeres ember szeretnél lenni? Olyan, akinek az élete nem csupa kudarc és szomorúság? Olyan emberré akarsz válni, aki nem érzi azt, hogy bármibe fog, úgyis pofára esik?
Akkor te magad nagyon sokat tehetsz azért, hogy ne érezd magad csődtömegnek, és hogy saját sikerekkel büszkélkedhess.
Ehhez azonban tisztában kell lenned azzal, hogy a kudarcok és a rossz tapasztalatok is hozzásegíthetnek ahhoz, hogy sikeres legyél.
Mérő László valami nagyon fontosat mondott nekünk egy korábbi interjúban a kudarcról
"A startupok nyolcvan-kilencven százaléka kipukkad – a világon mindenütt. Azt gondoljuk, ez szörnyű dolog, így az egésznek nincs is semmi értelme. Amerikában is ez a helyzet: elindít az ember egy céget, mert van egy ötlete, egy elképzelése, egy gondolata, és a cég csődbe megy.
- Ez szükségszerű fázis?
- Azért is szükségszerű, mert az ember az első cég indításakor rendszerint tapasztalatlan, ezért egy csomó olyan butaságot elkövet, amit másodjára már nem.
A különbség talán az, hogy ha Amerikában valaki egy céggel megbukott, az nemhogy nem negatív, hanem kifejezetten pozitív, különösen, ha újra megpróbálja.
Ismeri a klasszikus sztorit az IBM alapító tulajdonosával Thomas J. Watsonnal?
- Mi történt?
- Bement hozzá az egyik igazgatója, ki csinált valami nagy marhaságot, veszített 600 ezer, más források szerint 10 millió dollárt – gondolom, mai árfolyamon ér ennyit az akkori 600 ezer. Szóval ez az igazgató azt mondta Watsonnak: rúgj ki, megérdemlem. Mire Watson ránézett: még hogy rúgjalak ki? Épp most költöttem 10 millió dollárt az iskoláztatásodra!"

1. Ne akarj mindenben sikeres lenni, és ne akarj mindent elérni
Ha csak lehet, egyszerre egy dologra összpontosíts. Amennyire csak lehet, kerüld a multitask üzemmódot, azt, hogy egyszerre több dologra is figyelj, egyszerre több munkafázist is csinálj. Ha a munkád miatt mégis erre kényszerülsz, otthon egyszerre csak egy dolgot végezz, és azt se kapkodva. Így elkerülheted a kiégést.
2. Pontos célt tűzz ki magad elé
Tisztázd magadban, mit is akarsz, és mennyi idő alatt szeretnéd elérni a kitűzött célt. Előrelépést a szakmádban? Meghatározott helyre költözni? Utazásra/bútorra/kerékpárra/autóra stb. gyűjtesz?
Szakmát váltanál? Több szabadidőt szeretnél? Könyvet akarsz írni? Szép ékszereket készítesz gyöngyökből, és szeretnél rendszeres bevételt a hobbidból? Magasabb fizetést akarsz? Tervezz!
3. Lépésről lépésre építkezz, ne akarj egyszerre mindent
A fokozatosság elve nagyon fontos. A célok eléréséhez vezető úton nem spórolhatsz meg magadnak bizonyos fázisokat. Akár nyelvtanulásról, akár karrierépítésről, akár "csak" párkapcsolatról van szó, hatalmas pofára esés lehet a a vége, ha túl gyorsan szeretnél eredményt, és nem hagyod, hogy például leülepedjenek benned a dolgok, ha nem alszol néha akár egy hetet is a döntéseidre.
Az effajta kudarcok elkerüléséhez érdemes nagy lendülettel indult, majd hamar bedőlt startupok történetét olvasgatni. Tipikus hiba ugyanis, ha egy cég túlságosan gyorsan akar építkezni, az első nagyobb bevétel után irodát bérel, munkatársakat vesz fel, majd egy-két éven belül lehúzták arolót a túlköltekezés miatt.
De a sportot is alapul vehetjük: bemelegítés nélkül súlyos sérülés, ínszalagszakadás, ízületi probléma lehet az eredmény a nagy siker helyett.

4. Ne törekedj mindig mindenben a tökéletességre
Engedd meg magadnak, hogy néha rosszabbul menjenek a dolgok, hogy csillogjon-villogjon körülötted minden, hogy kisebb hibák is előfordulhassanak, és ne váljon az életed teljesen sterillé.
5. Ne követelj magadtól túl sokat
Annyit teendőd adj magadnak egy napra, amennyivel elbírsz. Ha nem bodogulsz velük, és úszol a melóban, a határidőkben, kérj segítséget és hagyd, hogy mások segítsenek. Utána persze köszönd meg, és viszonozd.
Semmi értelme naponta 12 pontból álló listát írnod, és alvás/evés/pihenés helyett kitaposnod magadból az összes pont teljesítését, mert így csak kizsigereled a szervezetedet.
6. Ne hagyd magad eltéríteni a céljaidtól
Ennek az egyik eszköze, hogy a feladataidat részfeladatokra bontod, és úgy próbálod megoldani őket.
A másik, hogy ha meghallgatod vagy elolvasod a téged érő kritikákat, ne rágódj egész nap rajtuk, hanem gondolkodj el a jóindulatú tanácsokon és lelki értelemben szórd ki a szemétbe a nettó piszkálódást és a rosszindulatú megjegyzéseket.
A harmadik, hogy sem a párodnak, sem a családod tagjainak, sem a munkatársaidnak, sem másoknak nem hagyod, hogy lebeszéljenek a terveidről, céljaidról.

7. Legyél kitartó
Akkor is, ha éppen kudarc éret, akkor is, ha nem úgy jöttek össze a dolgok, ahogyan szeretted volna, akkor is,ha azt tapasztaltad, hogy valaki éppen keresztbe tett neked. Rázd meg magad, áll fel és menj tovább.
8. Kerüld az energiavámpírokat, a rosszindulatú embereket, a mérgező személyiségeket és azokat, akik állandóan csak panaszkodnak és siránkoznak és a nárcizmusban szenvedőket
Azoknak a társaságát keresd, akik mellett nyugodt tudsz maradni, akik nem idegesítenek fel állandan, akik nem élősködnek rajtad, akik inspirálnak, akik bátorítanak, akik segítenek, akik építenek és nem rombolnak. Akiktől jó kedved lesz.
9. Ügyelj az egészségedre!
Mozogj - ez ingyen van -. Amikor csak tudsz, aludj eleget. Ne nassolj egész nap, ne egyél minden nap édességet - ezzel spórolsz is. Nem kell minden héten háromszor berúgni a haverokkal, elég, ha egyszer-egyszer beiktattok némi szolid sörözést/borozást. Néha a húsételt cseréld le zöldségekre, gyümölcsökre.
10. Ne engedd, hogy más irányítson, te dönts az életedről
Ez nem csak azt jelenti, hogy ne hagy, hogy bári manipuláljon, hanem azt is, hogy ha megfontoltál valamit, és magadban meghoztad a döntést, ne várj, vágj bele. És ne másoktól várd, hogy megtegyék helyetted.
11. Ne rágódj állandóan azon, hogy mikor mit rontottál el
Vond le a következtetést a tévedéseidből, állapítsd meg, mit kell másképpen tenned, és azt hogyan, azután lépj tovább. A mediterrán népek könnyedebb és vidámabb életének egyik oka az, hogy nem stresszelnek folyton mindenen, nem gyötrik magukat állandóan azzal, hogy már megint mi nem sikerült, és nem hagyják, hogy az életük merő önmarcangolás legyen a múlt hibái miatt. (Amelyeken egyébként már amúgy sem lehet változtatni.)
12. Tanulj meg nemet mondani,
és fokozatosan kizárni azokat a dolgokat az életedből, amelyek csak plusz terhet jelentenek. Ez nem azt jelenti, hogy nem kell felelősséget vállanod senkiért és semmiért, hanem azt, hogy ne cipeld egész életedben mások keresztjeit, hanem csak azt, amit te kapsz.
13. Tanulj, tanulj, tanulj
Szinte mindegy is, hogy mit, csak tanulj egy életen át. Olyasmit, amit érdekel, egyszer úgyis hasznád veszed majd. A nyelvtanulás például nem csak stimulálja az agyadat, hanem hasznos lehet a munkádban ésa magánéletedben is. A kézműves foglalkozásokkal a kézügyességedet alakíthatod. A kertészkedéssel egy új dimenzió nyíik meg előtted. És így tovább...

14. Örülj annak is, amid van, és adj hálát érte
Így boldogabbnak és teljesebbnek érzed az életedet.