12 tapasztalat és tanács egy 12 éve házas nőtől
A házasság csak a mesékben felhőtlen, és legfőképpen nem a közös történetünk vége, hanem egy új, általában hosszabb utazásnak a kezdete, amelynek vannak lejtői és emelkedői is. Egy házasságban igencsak tapasztaltnak mondható, 12 éve házasságban élő hölgy megosztotta élményeit a Bright Side olvasóival arról, hogyan alakul közös életük a férjével. Tanácsai mindenkinek tanulságosak lehetnek: azoknak is, akik még csak tervezik a házasságot, azoknak is, akiknek már bekötötték a fejét, de azoknak is, akik még nem is gondoltak arra, hogy egybekeljenek a párjukkal.
A harmincas évei elején járó feleség nagyon korán, még diákkorában ment férjhez a szerelméhez. Nem így tervezte – kamaszkorában élsportoló volt és az olimpiára készült, ám egy hirtelen jött sérülés miatt egyik napról a másikra abba kellett hagynia a versenyzést. Ekkortájt találkozott egy fiúval, akibe beleszeretett, és akivel úgy határoztak, egybekelnek. A 12 éve tartó házasságukról szerzett tapasztalatait 12 pontba gyűjtötte össze.
1. A szenvedély elmúlik
„Igen, a szerelem elmúlik. Ez alatt azt a fajta szerelmet értem, amelyet pontosabban ’szerelmes függőségnek’ kellene nevezni az őrült érzelmek, a szenvedés, a könnyek, a szívfájdalmak és a másik fél iránti rajongás miatt” – fogalmazott lány, majd 3 pontban fejtette ki részletesebben nézeteit:
1. A kapcsolatban jól kell érezd magad. Hisztéria, tányérdobálás, dühkitörések nélkül.
2. A kapcsolatnak ismernie kell az állandóságot. Ez persze nem jelenti, hogy unalmasnak kell lennie.
3. A kapcsolatnak nyugodtnak kell lennie. A munkából jó érzéssel kell hazatérned a meleg családi fészekbe. Ha ez nincs meg, minek vagy még vele?
2. A házasélet nem csak egy hosszú buli
A „boldogan éltek, míg meg nem haltak” jól hangzik, de az életünknek részei a betegségek, a rossz érzések, a fáradtság, az idegesség, a harag és a sértődés is. Bármikor felüthetik a fejüket a kellemetlen pillanatok és a nehézségek is. A kérdés csak az, hogy párként tudjátok-e vállalni ezt is, és képesek vagytok-e a minimumon tartani a kellemetlen pillanatokat.

3. A pár mindkét tagjának tényleg ugyanabban a társadalmi helyzetben kell lennie
A Hamupipőke vagy a Szépség és a szörnyeteg csak tündérmesék. A valóságban az egyenlőtlen házasságok gyakran végződnek válással. A szerelem lehet, hogy összehoz embereket, de amint tovatűnik, előjönnek a neveltetésből adódó különbségek, a másfajta gondolkodás, az élethez és a pénzhez fűződő eltérő viszony, és a gyerekvállalás kérdése is a felszínre tör. Ami a mesékben működőképes, az a való életben sokszor kudarcba fullad.
4. A párnak együtt kell fejlődnie
Sosem szabad ellustulni. Az a fél, amelyik visszatartja a másikat, végül gyakran hátramarad.
Sohasem tilthatod meg a partnerednek, hogy fejlődjön. Bármi is legyen az, amiben növekedni szeretne, támogatnod kell.
Sőt, ha képes vagy rá, részt kell venned az érdeklődésében.
5. El kell fogadnotok egymást!
Méghozzá mélyen... Lehet, hogy a párodnak vannak olyan szokásai, amelyek idegesítenek, esetleg nem értesz egyet mindenben vele. Mégis engedned kell, hogy párod az legyen, aki ő valójában. Természetesen ösztönözheted arra, hogy pozitív irányba változzon, de ennek inkább egy lehetőségnek kell lennie, semmint követelésnek.
6. A feleségnek sosem szabad magát második helyre helyeznie a férje és a gyerekei mögé!
„Először is magamra találok időt, aztán a férjemre és a gyermekemre” – írja. Az a nő, aki feláldozza magát a családjáért, elviselhetetlen terhet vesz a nyakába. Nem olvadhatsz fel csak úgy a többiek életében, a házaséletnek nem szabad a független élet korlátjának lennie, ettől még lehetsz érdekes és életszerető.

7. A férjednek is szabadnak kell lennie
Nincs értelme rabként tartani a párod egy kapcsolatban, amely már meghalt belülről. „Nem félek attól, hogy elmegy a férjem, mert akárcsak bárki másnak, neki is joga van ahhoz, hogy megtalálja, mi teszi őt igazán boldoggá (még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy nélkülem szeretne élni). Ez a normális” – fejti ki a véleményét a feleség, majd azzal folytatja, hogy bárki csalódhat, de nincs olyan dolog, amin ne tehetnéd túl magad. „Itt az ideje, hogy levedd a rózsaszín szemüveget, és megértsd, hogy a párod bármelyik pillanatban úgy dönthet, hogy elhagy téged” – zárja a gondolatsort.
8. Mindkét félnek lehet saját érdeklődési köre és vágya
Mindenkinek megvan a joga a személyes térhez és hogy időt szánjon magára.
A listát összeállító feleség például imád egyedül jógázni, kirándulni vagy a tó mellett ücsörögni. A férjének is megvan a maga foglalatossága, és ezt mindig tiszteletben is tartja. „Mindketten boldogok vagyunk ezzel a felállással, mert így egyenlőségben élünk” – magyarázza írásában.

9. Határozottan tartsatok állatokat!
Különösen melegvérűeket, mint kutyákat, cicákat, hörcsögöket. Ezeket meg tudjátok ölelni, és végtelen boldogság forrásai lehetnek.
10. Hasonló temperamentumotok legyen!
Ha az egyik fél mindent megtesz, hogy elintézzen dolgokat, de a másik a kisujját sem mozdítja, nem sok jövője van a kapcsolatotoknak. Kisebb személyiségbeli különbségeket viszonylag könnyen el lehet simítani, de ha egymás ellentétei vagytok, előbb-utóbb búcsút kell intenetek egymásnak.
11. A szenvedélyes szex nem a legfontosabb!
12 év házasság után a feleség szerint már nem olyan meghitt a szex. Nagyjából három éven belül a dolgok nyugodtabbá válnak. Azért, hogy újra és újra felébredjen a vágy köztetek, erős érzéseitek kell hogy legyenek egymás iránt. De ha egyikőtök csak lelkileg függ a másiktól, ő viszont többre vágyik még mindig, az már nem egészséges. A szex nem működik, ha egyikőtök – vagy talán mindkettőtök – csak kényelmet és biztonságot keres.
De ne felejts el: a komoly kapcsolatokban a szex mindig csak másodlagos. Nem ez a legfontosabb többé, és ezzel nincs is semmi baj!
12. Együtt hozzatok döntéseket!
Természetesen ez nem vonatkozik az apró-cseprő dolgokra, de a komolyakra mindenképp. Együtt kell megbeszélnetek a dolgokat, hogy aztán közösen döntsetek!
Hogyan neveljétek a gyerekeket, hova menjetek el nyaralni, milyen autót vegyetek – ezeket mind meg kell vitatni. Kivéve, ha a partnered munkájáról van szó. Olyankor csak a véleményedet kell felajánlani.
A hosszútávú kapcsolatokban viszont a legfontosabb dolog, hogy mindketten készen álljatok a kompromisszumokra, hogy meghallgassátok egymást és hogy hagyjatok teret a másiknak.
Nem kell úgy élnetek, mintha elválaszthatatlanok lennétek!
A tapasztalt feleség ezzel a jó tanáccsal zárta a cikket:
„Összességében ne feledjétek el, hogy a családi élet a szeretet, a bizalom, a kölcsönös támogatás, a türelem és az akaraterő kombinációja. De ezeknek a dolgoknak a fontossági sorrendje változhat az évek során.”

Képek: Pixabay
Ha tetszett a cikk, kattints a megosztásra!