Védelmet nyújt-e egy arcmaszk a koronavírus-fertőzés ellen?
A kínai egészségügyi hatóságok mindenekelőtt a kórházak, orvosi rendelők dolgozóit látták el védőmaszkkal, és több milliót küldtek belőle Vuhanba, a több mint 10 milliós közép-kínai városba, ahonnan a fertőzés elindult.
A koronavírusról tudjuk, hogy a levegőben terjed, és emberről emberre átadható. A kutatók feltételezése szerint a járvány úgy indult el, hogy egy élő állatokat is árusító halpiacon került át a vírus az emberekbe a levegőben lévő részecskék belégzésével. Éppen ezért úgy gondolják: van értelme eltakarni az orrot és a szájat.
A célra két fő maszktípust használnak. Az egyik az általános sebészmaszk, amit a műtőben használnak az orvosok. Ezeknek célja, hogy megállítsák a folyékony fertőző cseppeket, és ezáltal kisebb a kockázata annak, hogy egy másik embertől elkapják a vírust.
Ezek a maszkok azonban nem nyújtanak teljes védelmet a levegőben közlekedő vírusokkal szemben. Egyrészt azért nem, mert nem zárják le hermetikusan az orrot és a szájat, tehát a részecskék bejuthatnak. A legkisebb részecskék pedig egész egyszerűen áthatolnak a maszk anyagán. Ráadásul e maszkok védtelenül hagyják az illető szemét, tehát fennáll a veszélye a fertőzésnek.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előírja, hogy minden egészségügyi dolgozó, aki vírus-fertőzött embert kezel, viseljen ilyen maszkot, továbbá kesztyűt, védőszemüveget és köpenyt. A sebszmaszkot klinikai körülmények között hatékonyabbnak gondolják, mivel más védőeszközökkel és szigorú higiéniai szabályokkal együtt alkalmazzák. Ezenkívül a kórházakban a sebészmaszkok egyszer használatosak.
Sokkal nagyobb védelmet kínál az N95 légzőmaszk. Ezt az eszközt úgy tervezték, hogy megakadályozza a kis részecskék 95%-ának bejutását az orr és a száj tájékára. De csak akkor működik, ha szabályszerűen viselik, és nem alkalmazható sem gyerekeknél, sem pedig szakállas felnőtteknél.
Ugyancsak hátránya, hogy nehezíti a légzést, tehát ha valakinél az új koronavírus-fertőzés tünetei tapasztalhatók, például köhög, vagy nem kap levegőt, akár veszélyes is lehet - írja a New Scientist.