Minden, amit tudni akartál a HPV-ről, de sosem merted megkérdezni
A méhnyakrák az egyik leggyakoribb daganattípus a nők körében, viszont egy friss felmérés szerint a betegséget kiváltó HPV-fertőzésről csak kevesen hallottak, ezért is fontos, hogy minél többen juthassanak megfelelő információkhoz a témában. Fontos elmenni szűrésekre és lehet kérni védőoltást is. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatóját kérdeztük a témában.

– Mi az a HPV, milyen faja veszélyes leginkább?
– A HPV a humán papillomavírus rövidítése, amelynek több mint 200 típusa ismert. Ebből körülbelül 10 típus az, amely összességében gyakrabban fordul elő és daganatkeltő képesség alapján magas kockázatú csoportba sorolható. A méhnyakdaganatok döntő többsége egyértelműen a HPV-fertőzés következményeként alakul ki.
– Hogyan terjed ez a vírus?
– Szexuális úton, tehát a partnertől lehet elkapni a vírust. Hogyha valaki megfertőződik a HPV-vel, azon belül is a magas rizikójú típusok valamelyikével, akkor fokozott a rizikója a méhnyakrák megelőző állapot kialakulásának. Ha a daganatmegelőző állapotot nem vesszük észre, akkor a későbbiekben rosszindulatú daganatos elváltozás alakulhat ki belőle. Gumióvszer használatával csökkenthető a HPV fertőzés kockázata, de az óvszer sem biztosít 100%-os védelmet, mivel nem fedi le a bőr minden fertőzött területét.

Néhány megdöbbentő adat
A Pulzus 2022 februárjában készített kutatása rávilágít, hogy mennyire hiányosak az ismereteink a HPV-ről – cikkünkben is ennek a felmérésnek az eredményeire hivatkozunk. A kutatás célcsoportja a 18-55 év közötti magyar lakosság volt, 1002 főt kérdezek meg.
- A magyar nők többet tudnak a HPV fertőzés terjedéséről, veszélyeiről, mint a férfiak.
- 100-ból 8-an ritka betegségnek tartják a HPV-fertőzést – pedig a valóságban a felnőttek nagy részét érinti.
- 19% sosem hallott a HPV-ről.
- A kutatásban résztvevő válaszolók csaknem fele nincs tisztában azzal, hogy a HPV a férfiakat és a nőket egyaránt érintheti.
- 58% tudja, hogy a HPV a nőknél méhnyakrákot okozhat.
- 23% semmit sem tud a HPV elleni védőoltásról.
– Nagyon drasztikus, de egy friss felmérés szerint
- Hogyan lehet felismerni, hogy megfertőződtünk?
– Sehogy. Egyáltalán sehogy. A HPV-fertőzésnek általában semmilyen tünete nincsen. Vannak a HPV-nek alacsony rizikójú típusai, amelyek például nemi szervi szemölcsöket okoznak. Ha akár a férfiaknak, akár a nőknek nemi szervi szemölcse jelentkezik, érdemes elmenni urológushoz vagy nőgyógyászhoz, és azt kezelni kell, ami ecsetelést, fagyasztást, lézeres, vagy sebészi eltávolítást jelenthet, de a betegség ennek ellenére sajnos gyakran kiújul.
– Lehet-e ez ellen mégis valahogy védekezni?
- Természetesen. Az elsődleges védekezés az az, hogy ma már a HPV ellen, pontosabban ezek ellen a magas kockázatú vírusfajták ellen van védőoltás. Ma az iskolákban a hetedikesek szüleinek felajánlják, hogy a gyermekük térítésmentesen megkapja a 9 komponensű HPV elleni védőoltást, ami egy jó lehetőség, mivel hosszú távon megvédhetik a gyermekeket az oltásban lévő HPV típusok által okozott daganatok egy részétől. Csak az a nagyon lényeges, hogy a szülők mindenképpen kérjék ezt az oltást, mert sajnos mindig van olyan szülő, aki nem szeretné a gyerekét beoltatni.

– Amiben még árulkodó a már korábban is említett felmérés, az a férfiak helyzete.
Kiknek érdemes beoltatni magukat? Csak a nőknek? Vagy mindkét nemnek?
– Természetesen férfiaknak és nőknek egyaránt érdemes. A férfiaknál is okozhat komolyabb egészségügyi problémát a HPV, de már önmagában az is veszélyes lehet, ha hordozóként megfertőzik hölgypartnereiket. Ugyanakkor korosztályi szinten nemcsak a tizenéveseket lehet beoltani, tehát egy huszonéves, harmincéves, negyvenéves nő is beolttathatja magát, hogyha nem stabil partnerkapcsolatban él. Mert hogyha valaki stabil partnerkapcsolatban él, és egyik félnek sincsen más szexuális kapcsolata, akkor nyilván nem tud nála HPV-fertőzés kialakulni. De ha esetleg valaki másképp él, nincsen állandó partnere, akkor mindenképp javaslom, hiszen a következő partnertől elkaphatjuk a fertőzést.
Ha pozitív a HPV teszt eredménye, az oltás akkor is megvédhet más, az oltóanyagban lévő HPV típusok által okozott elváltozásokkal szemben, vagy a fertőzés spontán gyógyulása után az ugyanazon típussal történő újrafertőződés kapcsán kialakuló elváltozásoktól.
– Van még valamilyen védekezési mód?
– Igen, évenként el kell menni nőgyógyászati rákszűrésre. Ha valaki elmegy, akkor gyakorlatilag biztos, hogy még csak egy kezdeti stádiumban tud kiderülni egy esetleges elváltozás, melynek kezelésével elkerülhető a méhnyakrák kialakulása.
– Körülbelül hányan érintettek a betegséget illetően?
A nemi szervi szemölcsöket illetően több tízezren lehetnek érintettek. A fiatal korosztálynak, a húsz-harminc éveseknek a negyede fertőzött HPV-vel, tehát nagyon nagy az arány.
HPV elleni vakcina: tartós védelem
Hazánkban 2006 óta vannak forgalomban HPV-oltóanyagok. A HPV elleni vakcina nem tartalmaz vírust, csak annak egy kis fehérje részletét, amely megtanítja az immunrendszert a védekezésre. A vakcina jól tolerálható, kedvező a mellékhatás profilja és alkalmazását több nemzetközi szervezet is ajánlja.
A HPV-vel kapcsolatos további információkért és referenciákért kérjük keresse fel a hpvdoktor.hu weboldalt.
A cikk és a Pulzus kutatás az MSD Pharma Hungary Kft. támogatásával készült.
Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!
Fotók forrása: Pixabay, dr. Ács Nándor.
HU-NON-00784
Lezárás dátuma: 2022.06.29.
MSD Pharma Hungary Kft. // 1095 Budapest, Lechner Ödön Fasor 10/B. // Tel: +36-1-888-5300 // Email: [email protected]