Diána legyőzte félelmét a tűszúrástól, hogy plazmadonorként másokon segíthessen
Riporterünk, András máris talált egy közös pontot interjúalanyával, a pécsi Kósik Diánával: mindketten tartanak a tűszúrástól. András ezért arra volt különösen kíváncsi, hogy sikerült Diánának olyannyira leküzdenie ezt a félelmét, hogy most plazmadonorként önként jelentkezik akár hetente a donorközpontban, hogy megszúrják a karját.
Az egész úgy kezdődött, hogy Diána meglátott egy hirdetést a Facebookon:
– meséli Diána.
Azóta profi donorrá vált, több mint 110 alkalommal adott már vérplazmát. Állítja, hogy az egész procedúra egyáltalán nem fájdalmas, sőt, ő a kb. 45 perces plazmaadást relaxációnak fogja fel, addig is pihen. A plazmadonorság másik fontos előnye számára, hogy rendszeresen ellenőrzik az egészségi állapotát, és amióta donorként még jobban figyel magára, a vérképében nincsenek kilengések, rendszerint minden érték optimális.
„Közel áll hozzám az önkénteskedés, ezért sem volt nehéz döntés számomra, hogy plazmadonor legyek. De ha volt is bennem félsz a tűszúrás miatt, hamar elszállt, mert annyira kedves és segítőkész a személyzet a központban, eszembe sem jut sokszor, hogy épp egy egészségügyi intézményben vagyok” – mondja Diána.
Kollégánk elkísérte Diánát egy plazmaadásra a pécsi Centrum Üzletházban található BioLife plazmaközpontba, hogy pontosan kiderüljön számunkra, hogyan is zajlik a folyamat.
NÉZD MEG VIDEÓNKAT A DONOR KÖZPONTBAN TETT LÁTOGATÁSRÓL!
Bárki, aki egészséges, elmúlt már 18 éves, de még nem töltötte be a 60. évet, a testsúlya pedig 50 és 150 kg között van. Minden jelentkező egy alapos orvosi vizsgálaton esik át, aminek célja, hogy bebizonyosodjon, a donáció minden érintett számára biztonságos. Kizáró ok lehet bizonyos gyógyszerek szedése, vagy bizonyos betegségek megléte, de terhesség és szoptatás időszaka alatt sem szabad plazmát adni. Ha pedig valaki friss tetoválást készíttetett, akkor legalább négy hónapot várnia kell a donorsággal, hogy mindenképpen kizárható legyen a fertőzés veszélye.
A doktor azt is megkérdezte tőle, hogy mennyi folyadékot ivott – a donációt megelőző napokban ugyanis folyamatosan oda kell figyelni a megfelelő hidratálásra, a napi legalább 2 liter víz elfogyasztására, és nem csak közvetlenül a donáció előtti napon. Ugyanígy ügyelni kell arra is, hogy fehérjedús, szénhidrátdús, de zsírszegény legyen az étkezés – Diánát is megkérdezték, mi volt a reggelije, vacsorája.
Diána legalábbis így hívja a plazmaadási folyamatot, mert ő leginkább pihenésként éli meg. Zenét hallgat, kikapcsol, beszélget közben az asszisztensekkel, akikkel már régi ismerősként üdvözlik egymást. Egyiküktől hallotta például, hogy a gyerekklinikán adott esetben vérplazmából készült ragasztóanyaggal látták el a balesetet szenvedett gyerekek sebeit.

Egyes betegségek kezeléséhez nélkülözhetetlen, ilyen például a hemofília. De szerepe van a vakcinagyártásban is, a tetanusz oltás egyik fő alapanyaga. Videónkban Hegyi Ákost, a Centrum Üzletházban működő BioLife plazmaközpont centrumvezetőjét kérdeztük a plazmadonáció fontosságáról és arról, hogy zajlik ez a folyamat.
„Úgy kell elképzelni a plazmadonációt, mint a véradás folyamatát azzal a különbséggel, hogy itt a vérből kizárólag a vérplazmát vesszük ki, az alakos elemeket, a vörösvértesteket, a fehérvérsejteket pedig citrát és infúziós oldat segítségével visszaadjuk a donornak. A vérplazma, amit kiveszünk, a gyógyszergyártás szempontjából fontos, ezt pedig az emberi szervezet elég gyorsan pótolni tudja, így semmilyen negatív kihatása nincs” – foglalja össze a donáció lényegét Hegyi Ákos.

"Aki pedig éppen letudta a donációt, az nálunk a központban üdítőitalt, csokoládét, szendvicset, szőlőcukrot kap, hogy az egészségi állapota stabil legyen" - tette hozzá Hegyi Ákos.
Hol is lehet vérplazmát adni? Mi az a BioLife?
A BioLife központ egy erős, nemzetközi, és hiteles vállalat része, amely tevékenysége során a teljes értékláncot felöleli a plazma begyűjtéstől a kutatás-fejlesztésen át az életmentő, plazmaalapú terápiák előállításáig. Tehát nem csak gyűjtik a plazmát, hanem a legmagasabb színvonalú körülmények között, több mint 20 különböző életmentő terápiává dolgozzák fel a plazmát. A plazmaalapú terápiák terén szerzett több mint 65 éves szakértelmével a BioLife minden egyes plazmát teljes mértékben felhasznál és életmentő terápiákká alakít át.
A BioLife hitvallása: “Jobb egészséget az embereknek, szebb jövőt a világnak". A vállalatnál a fő hangsúly az életet átalakító kezelések felfedezésén van, tevékenységét a betegek, az emberek és a bolygó iránti elkötelezettség vezérli.
Amikor Diána végzett, egy tonhalas szendvicset választott a kínálatból – nem fogyaszt húst, így neki ez lett a kedvence. Na meg valami innivaló is kell folyadékpótlásként.

Diána lelkiismeretes donor, minden héten igyekszik beilleszteni a programjába, és ha tudja, hogy donáció közeleg, akkor különösen figyel az étkezésére, nem iszik alkoholt, és igyekszik eleget pihenni. Azt a juttatást, amit a donációért kap, legszívesebben utazásra költi – szeret új tájakat, embereket megismerni. Pár évvel ezelőtt egyedül nekivágott az El Camino túrának is, és életre szóló élményeket szerzett. Azóta már háromszor járta végig a zarándokutat, egyszer pedig zarándokfogadóként segédkezett a spanyolországi Astorga mellett. Néhány évvel ezelőtt a Camino Francést járta végig az akkor már 16 éves lányával együtt, aki szintén szenvedélyes zarándokút-járóvá vált.
Azzal pedig, hogy hetente vérplazmát adományoz, talán sok más embert segít hozzá ahhoz, hogy megadathasson neki az élménygyűjtés.