Biztos, hogy mindent jól csinálsz a wc-n? – Egészségügyi kockázata is lehet, ha nem figyelsz az orvos tanácsaira
Vajon mi a meglepőbb? Hogy létezik olyan szakma, hogy "fardoktor" (angol eredetiben: bum doctor, ahol a bum a szlengben hátsó fertályt, feneket jelent), vagy az, hogy szembesít vele, hogy eddig szinte mind rosszul csináltuk az egyik napi rutincselekedetünket, ami nem más, mint a: kakilás.
Nehéz elképzelni, hogy mit lehet rosszul tenni egy ilyen pofonegyszerű dologban: ingert érzünk, mosdót látogatunk, megkönnyebbülünk, valamilyen módon megtisztítjuk magunkat, és már végeztünk is – gondoltuk eddig! Ám Dr. Evan Goldstein most figyelmeztet minket arra, hogy ez az – átlagosan kb. 10-15 percet igénybe vevő – eseménysorozat számos olyan buktatót rejt magában, amikkel akár komoly egészségkárosodást is okozhatunk magunknak. Az orvos általános sebészként végzett, de munkája során részben a végbél és környékének egészségügyi kérdéseivel kezdett foglalkozni, beleértve ebbe a székletürítés körüli kérdéseket is.
És hogy mit ronthatunk el a vécézés közben?
Goldstein doktor szerint az elsődleges dolog az idő: ne töltsünk aránytalanul sok időt a vécén, ennek egyik alapfeltételeként lehetőleg mellőzzük a telefonunk vagy okoseszközeink behurcolását "nagyvécézésünkhöz", mert kevés észrevétlenül időrablóbb dolog van az ezekbe belefeledkezésnél.
Az orvos és egészségügyi tanácsadó azzal a meglepő felfedezéssel is előáll, hogy sokkal nagyobb kárt teszünk alfelünkben, ha papírral töröljük ki, mintha egy gyors zuhannyal mossuk meg. „Használjon bidét, vagy alkalmazzon egy gyors zuhanyzást a székletürítés után, mivel az sokkal kevesebb súrlódást okoz. Ha papírt kell használnia, vásárolja a lehető legkényelmesebb, legpuhább réteget, és inkább simító, mint törlő mozdulattal tisztítson” – szól a jó tanács. Goldstein szerint a rendszeres törlés, különösen durvább felületű papírral, hámsérülést okoz, ami többszöri alkalom után komoly és igen kellemetlen irritációval jár.
Ahány fenék, annyi szokás – ami az időpontot illeti. Van, aki nem tudja elindítani a napját egy jó vécélátogatás nélkül (kávé, cigi, sz...s – szól sokak reggeli rutinja), másnak ebéd után esik jól, megint mások a nap végén szeretnek megszabadulni "terhüktől". Nos, a jó hír, hogy dr. Goldstein szerint nincs ideális időpont az ürítésre, mindenki a neki legkényelmesebb napszakot válassza.
Ha sikertelennek bizonyul a próbálkozás, inkább álljon fel a vécéről, és ha van lehetősége, egy másik időpontban próbálkozzon újra. „Minden alkalommal, amikor nyomást gyakorol arra a területre, bélsérülést kockáztat” – fogalmaz a fardoktor, aki a nedves törlőkendőknek sem híve. Azt állítja: ezek hosszútávon éppen olyan irritációt tudnak kiváltani, mint a túlságosan durva felületű vécépapírok.
Érdemes tehát odafigyelni a legegyszerűbbnek és automatikusnak tűnő rutinunkra is. Mindenesetre egy biztos: ha legközelebbi vécélátgatásunkkor eszünkbe jut dr. Goldstein neve és egy-két tanácsa, már nem hiába írta meg zseniális (ám sajnos lefordíthatatlan) című könyvét, amit ezen a néven keressetek: Butt seriosuly. Ha ehhez hasonló szóviccel akarunk élni, talán azt mondhatnánk: figyeljünk oda a vécézési szokásunkra, de azért nagy feneket ne kerítsünk neki.
via LadBible