A Fagy birodalma II. – Ezt mindenkinek látnia kell!
A BBC Earth csatornán október 30-tól megtudhatjuk mi történt A fagy birodalmával 11 év után. Több mint három évig forgatták ezt a természetfilm sorozatot és ez minden egyes percén látszik.
Láttam az első szériát is, de ez a látványvilág, amelyet a második minisorozat megmutat az ámulatba ejtő. Nemcsak kézi kamerákkal, rögzített kamerákkal fotózták, hanem láthatunk infravörös kamerafelvételeket, drónfelvételeket, sőt űrből felvett anyagokat is. Rengeteg munka van a műsorban és ez meg is látszik.

A készítők között veterán természetfilmeseket találunk, de talán mindenkinek David Attenborough neve fog feltűnni. Az ő narrációja kíséri végig a nézőket a sorozaton. Mindig nagyon jó hallani Sir Attenborough-t, és remélem még sokáig elbűvöl minket a hangjával.
Több epizódnak maga az Oscar-díjas Hans Zimmer komponálta a zenéjét, és a főcímdal megírásában Camilla Cabello is besegített neki. Nem lehet mást mondani rá, mint az egész sorozatra: epikus.

Minden epizódban vannak olyan pillanatok, amikor a néző széles mosollyal az arcán ül és csodálja az újszülött pingvineket, fókákat vagy lemmingeket. De hamar rá kell jönnünk, hogy ez a valóság és a természet megjelenik egy ragadozó képében. A természetfilm egy-egy jelenetében
mert tudjuk, hogy ez az élet körforgása és egy aranyos állat rossz döntése az életébe kerülhet. Minden rész végén van egy nagyjából tízperces jelenet, ami dokumentalista módszerrel megmutatja, hogyan forgatták az aktuális részt, milyen nehézségek adódtak a forgatás alatt, vagy milyen visszafordíthatatlan károk keletkeztek az állatvilágban. Ez sok esetben szívfacsaró volt.

Az állatok mellet a csodálatos élőhelyük, a vadregényes fagyos természetet is bemutatják. Először bámulatos, aztán jön a fekete leves, a nyers valóság: a klímaváltozás és annak, kegyetlen következményei a fagyott ökoszisztémára.
Úgy gondolom ezt mindenkinek látnia kell. Nemcsak azért, hogy sokkolják az embereket, hanem hogy megértsék, mi-miért történik a világban. Miért kell figyelni a környezetünkre, miért olyan fontos, hogy már most figyeljünk a környezetre, amíg talán visszafordítható a folyamat.

Az első rész egy utazás az Antarktisztól az északi sarkvidék felé meg-meg állva érdekes fagyos világokban. Gyakorlatilag átfogó képet ad, mit is fogunk látni a következő öt epizód alatt. A második rész a vízivilágra, a harmadik a fagyos csúcsokra és az ott található életre koncentrál. A negyedik egy dedikált rész az Antarktisz élővilágának, az ötödikben a figyelem középpontjában a legészakibb szárazföld és a Jeges-tenger áll,

Érdekes, hogy nemcsak az állatvilág szempontjából mutatja be a nehézségeket, hanem az utolsó epizód az emberi tényezőt is vizsgálja. Nem elítélő hangnemben mutatja be, hogy mi lesz, ha ezek a vizek megolvadnak. Sokan nem jutnak majd édesvízhez, nem tudnak vadászni, a vízszint megemelkedik:
Ha így haladunk tovább, 2070-re a partmenti városok, mint Miami, New York, Shanghai vagy Mumbai el fognak tűnni a víz emelkedő szintje miatt.

Itt az emberiség a kulcs, a mi cselekedetünk határozza meg a jövőt. Csökkentenünk kell a karbon kibocsájtást, be kell vezetni egy fenntartható gazdálkodást, meg kell változtatni az emberek gondolkodásmódját és megértetni velük, ez nem mások problémája, hanem ez mindenki problémája. Ennek az egyik legjobb módja például, a fiatalok számára ilyen, és ehhez hasonló természetfilmek megmutatása.
Ahogy egy inuit őslakos mondja, ha tudunk tenni a klímaváltozás ellen valamit, akkor csináljuk, ne csak gondolkodjunk rajta.

Hihetetlen élményben volt részem a sorozat megnézése közben, tényleg minden epizódban volt olyan pillanat, amit még soha nem vettek kamerára,
Hanz Zimmer a következőket mondta a sorozat londoni bemutatóján: „Az egyik dolog, amit Sir David tett, hogy megmutatta a világnak, mi csak egy kis része vagyunk, miközben a legnagyobb pusztítást végezzük. Sir David ebben is nagyon ügyes. Megmutatja ezeket a csodálatos képeket, és nem tudsz nem beleszeretni. És ha már beleszeretsz, akkor talán egy kicsit jobban is bánsz vele.”
A Fagy birodalma II. megtekinthető október 30-tól vasárnaponként 18:00-tól a BBC Earth csatornán.