28 intő jel, amelyből megtudhatod, ha épp egy nárcisztikus személlyel randizol
Nárcisztikus emberrel együtt élni valódi szenvedés, nem véletlenül hívják a szakemberek áldozatoknak az önimádók partnereit. A legjobb döntés menekülni előlük, mert
segíteni aligha tudunk a betegségtudattal nem rendelkező, önmagukat tökéletesnek látó személyiségzavarosokon.
A nárcizmus és a nárcisztikus személyiségzavar nem olyan állapot, melyet az ember saját maga választ. A szakemberek szerint a nárcisztikus személyiségzavar kialakulhat egyrészt akkor, ha a gyermeket képességei ellenére túlértékelik, de akár abban az esetben is, ha egy apróságnak folyamatos megfelelési kényszerben kell élnie.
Ha az ember ifjú éveiben sohasem érzi azt, hogy bármiben elég jó lenne a szüleinek, ha nem kap elismerést és pozitív visszajelzést, akkor azok értelemszerűen hiányozni kezdenek neki. Végül jobb híján kialakít magában egy olyan ént, ami reményei szerint szerethetőbbé teszi és onnantól kezdve azt igyekszik megmutatni környezetének.
Innen a tökéletesség vágya és a látszólagos önimádat, mely mögött valójában épp annak ellenkezője van.

Nem mellékes az sem, hogy mindannyiunknak vannak nárcisztikus személyiségjegyei, melyek például segíthetnek az érvényesülésben, vagy kilépni egy-egy méltatlan szituációból és minden olyan helyzetben, ahol érdemes önmagunk érdekeit is figyelembe vennünk. Ezzel természetesen semmi baj nincs, ahogy azzal sem, hogy az egészséges ember szereti, ha szeretik. A helyzet onnantól válik veszélyessé, amikor a nárcisztikus tulajdonságok elszaporodnak és teherként nehezednek elszenvedője környezetére is.
Az ilyen személyre jellemző, hogy
felsőbbrendűnek érzi magát a többieknél.
Úgy gondolja, hogy mindenből a legjobbat érdemli és azok, akik a környezetében vannak, leginkább azért születtek a bolygóra, hogy őt valamilyen módon kiszolgálják. Sajnos egy ilyen személy nem tudja magát beleérezni mások helyzetébe, így fogalma sincs arról, mit tesz a mellette élőkkel azzal, hogy tőlük várja el mind azt a szeretetet és elismerést, melyet gyerekkorában nem kapott meg.
Akiket partnerünknek választanak, először általában szinte hihetetlennek tartja, hogy egy ilyen fantasztikus emberrel találkozhatott, aki nemcsak kivételes személyiség és tehetség, hanem csodás társ is. Ám az álomvilág csak rövid ideig tart, amíg a nárcisztikus személy „bebiztosítja magát”. Utána már minden róla szól. A vele való a kapcsolat egyáltalán nem egyenlő, párja mindig ezerszer többet ad bele, mint ő.
Hogyan lehet felismerni a nárcisztikus személyiségjegyeket már az ismerkedés során? Nyilván könnyen és ezzel együtt nagyon nehezen, hiszen egy-egy rendszeresen késő személy, egy nagyképű poénokkal viccelődő alak, egy karrierista még nem szükségszerűen személyiségzavaros, ám
ha sok tényező együtt áll az alábbiakból, akkor azért gyanús, hogy leendő párunk valamilyen mértékben rendelkezik nárcisztikus tulajdonságokkal.
1. Úgy érzed, megtaláltad az igazit
Akármilyen furcsán is hangzik, ez is egy intő jel, főképp, ha az érzés túl korán érkezik. Egy egészséges személyiség megismer, mielőtt beléd szeret, ám a nárcisztikus ember azonnal képes az igazi bőrébe bújni. Figyel téged és tudja, milyen mondatokra, gondolatokra és közös tervekre van szükséged ahhoz, hogy teljesen belezúgj.
Eleinte imád, bókol, folyton veled akar lenni, majd amikor már úgy érzi, hogy megkapott, akkor visszavesz és elkezdődik az életetek hátralevő része, ami már leginkább róla szól. Jellemző rájuk az olyan kifejezések idő előtti használata, mint például a „megtaláltam az igazit”, „házasodjunk össze”, az „örökké együtt”. A nárcisztikus ilyenkor semmit sem érez, egyszerűen egy játékot játszik és szereti látni, ahogy te egyre mélyebbre kerülsz a csodálatukban.

2. Folyamatosan a figyelem központjában akar lenni
Ha egy beszélgetés során végig is hallgatja azt, amit mondasz, nem igazán reagál rá, nem kérdez, nem igyekszik átélni, elképzelni, segíteni vagy válaszolni. A diskurzusnak róla kell szólnia. Ha épp nem a nagyságáról értekeztek, akkor másik kedvenc témájáról fogtok: a nehézségekről. Egy ilyen személy ugyanis tudja, hogy kiváló alkalom a szereplésre az együttérzés kiváltása is.
3. Aranyos vagy és cuki
Főképp azért, mert szeretne annak látni. A nárcisztikusok nem kifejezetten szeretik a saját véleményt megfogalmazó, karakán társakat, sokkal jobban vonzza őket a visszahúzódó, ártatlan, fiatal és naiv típus. Természetesen ennek az az oka, hogy őket lehet megvezetni a nagy szavakkal, amiken talán sohasem látnak majd át.
4. Magányos típus
A nárcisztikus személyeknek sokszor nincs túl sok barátja, vagy ha igen, felületes a kapcsolatuk. Ha rendelkezik is barátokkal az illető, akkor azok sokszor inkább rajongói, akit mindenhez bólogatnak számára, vagy akár olyan kollégák, akik alacsonyabb státuszban vannak nála. A lényeg, hogy amikor például kimozdulnak és szórakozni mennek, akkor ő választhassa meg a helyet, a programot és nagyjából azt is, hogy miről legyen szó az eseményen, amit természetesen ő fog „celebrálni”.
5. Ne poénkodj rajta
Nem bírja, tiszteletlenségnek érzi, és többszörösen fogod visszakapni az ártatlannak szánt tréfát. Ha netán viccelhetsz is vele, az leginkább amiatt van, hogy később valamikor felhozhassa, mennyire jól tudja lereagálni az ilyesmit. Természetesen mindez rá nem vonatkozik, ő bármikor hülyét csinálhat bárkiből, amit sokszor csak annyival indokol, hogy „vicces volt látni az arcát közben”.
6. Ne vitatkozz vele
Nagyjából ugyanezért. Aki kritikát fogalmaz meg vele szemben, az szerinte általában irigykedik, az ellenvéleményt pedig meg sem hallja, vagy kijavítja. Akármi is a kérdés vagy a téma, az őt ért kritikák után valahogy mindig valaki más érzi rosszul magát.

7. Úgy érzed, nem vagy egyedül
A nárcisztikus személyek sokszor háremet tartanak, mivel imádják, ha folyamatosan kényeztetve van az egójuk.
8. Mindig más a hibás
Amikor vele beszélgetsz, nagyon ritkán lesz olyan helyzet, amiben ő kudarcot vallott, hiszen folyamatosan utalni fog arra, hogy ő a munkájában, az ágyban és a hobbijában is kiemelkedő. Ha mégis akad egy-egy olyan szituáció, amelybe belebukik, akkor abban biztosan más volt a hibás.
9. Nem igazán törődik a szabályokkal
Mivel egy nárcisztikus személy mindenki fölött áll, legalábbis saját maga szerint, ezért nem vesződik olyan apróságokkal, hogy például a sebességkorlátozást, vagy a biztonsági öv használatát betartsa. De ugyanígy a határidőket, vagy az általatok megbeszélt programokat sem tartja tiszteletben, és vígan törli, sokszor úgy, hogy azokról egyáltalán nem szól neked. Ha neki éppen máshoz van kedve, akkor mást fog csinálni. Úgy gondolja, hogy megteheti, hogy nem ad borravalót vagy ellopja a munkahelyi kellékeket, és általában úgy érzi, hogy minden jár neki, lehetőleg sokkal több, mint például a munkahelyen hasonló beosztásban dolgozóknak.
10. Nem igazán keresi a kapcsolatot a családoddal
Nem fog és nem akar velük jópofizni, fölöslegesnek tartja a találkozást velük, leginkább amiatt, mert hosszú távú céljai között inkább az szerepel, hogy amennyire lehet, elvágjon a szeretteidtől. Ha ugyanis velük kapcsolatot tartasz, akkor kevesebb energiát marad őt csodálni, másrészről pedig a család sokszor hamarabb észreveszi a nárcisztikus jegyeket, és „rossz irányba viheti” a szerelmes csodálót, téged.
11. Tökéletes külső
Nyilván nem mindenki érintett, aki ad magára, ám jellemző, hogy ezek az emberek szeretnek úgy kinézni, hogy a legapróbb részletekig stimmeljen rajtuk minden. Azt, hogy valamiképpen büszkélkedhessenek veled, persze tőled is elvárják, de csak addig, amíg nem halványítód el az ő szépségüket. Jó, ha egy szép kiegészítő vagy, netán ők tanítottak meg arra, amiben sikeres lettél, de semmi esetre sem lehetsz szépségkirály(nő), akivel többet foglalkoznak, mint vele.

12. Ha bevallja, akkor is az
Bizony, nagyon érdekes, de a nárcisztikus személyek nagyon sokszor nem titkolják, sőt büszkék arra, hogy szeretik önmagukat.
13. A kedvességet elvárja, de viszonozni nem tudja
És nem is akarja, fárasztja ez az egész.
14. Jó beosztásban vannak
De ha mégsem, akkor is nagyon jól hangzik. Ha éppen munkanélküli vagy nincs semmilyen képzettsége, akkor abban a szülei a hibásak vagy a rendszer, ami nem tette a tanulást és a sikert lehetővé számára, kiváló képességei ellenére.
15. Mindenből a legjobb illeti meg őket
A legmenőbb, legdrágább vagy a legdivatosabb étterembe kell mennetek, ahol a legjobb ételt kell fogyasztanotok. Semmiképpen ne hozd szégyenbe azzal, hogy egyszerű fogásokat eszel, ez számára kiábrándító. Ha problémája van, neki a legjobb orvos kell és természetesen az ő tanára, fodrásza, edzője a legjobb a városban.
16. Mindenben otthon van
Ha te például szakács vagy, akkor kiváló receptekkel fog ellátni, ha sportolni jársz, akkor sokkal jobb életmódot fog neked mutatni, ha szereted a jazz zenét, akkor ő sokkal menőbb előadókat fog felsorolni. Mindenhez ért. Mindenhez is.
17. Fölényeskednek, pökhendik és magabiztosak
Előfordulhat, hogy a nárcisztikus személy nagyképű olyanokkal, akiket éppen nem akar lenyűgözni, legyen az pincér vagy bárki más, aki szolgálatot nyújt a környezetében. Ha jó fej, akkor főleg azért, hogy hangoztassa később.
18. Imád tanítani
Akár kéretlenül is segít, magyaráz és nem áll tőle távol mások kioktatása sem, főképp az illető saját szakterületén. Jellemzőek az olyan történetek, mint: „amikor én mondtam meg az orvosnak, hogy mi a probléma…” vagy „amikor az étteremben a szakácsnak én adtam meg egy jobb receptet…”
19. Ő dönti el a programjaitokat, és azt is, hogy mikor, merre halad a kapcsolat
Ilyenekbe neked nincs beleszólásod. Kényelmetlenül érzi magát akkor is, ha olyan eseményeken is részt kell vennie, melyek nem szolgálják az ő érdekeit.
20. Vetít
Egy nárcisztikus személy nem ragaszkodik a valóság adta szigorú keretekhez, gyakran előfordul, hogy színez vagy egyszerűen hazudik. A cél az elismerés és az együttérzés kiváltása, nem a valóság pontos megörökítése.
21. Jellemzőek azok a történetek, amelyek szentté, hőssé avatják
Szívesen mesél arról, kiknek segített, kiknek adott kölcsön és hogy az utcán rászólt a férfire, aki bántalmazta a feleségét. Ő mindenféle hősies dolgot tesz, amitől felnézhet rá a társadalom.
22. Nem tiszteli mások határait, titkait
Simán megmutat neked egy harmadik személytől kapott üzenetet csak a sztori miatt, belenéz a leveleidbe, könnyedén beszél mások egészségügyi problémájáról, titkairól, vagy arról, hogy a környezetében ki milyen kínos helyzetbe keveredett. Egyáltalán nem zavarja, ha mások számára mindez megalázó, egyszerűen nem képes átérezni ezt.
23. A még meg sem született gyermeke is tökéletes (és természetesen a már megszületett is)
A leendő apróságnak a tervek szerint különleges nevet fog adni, és a gyermek az ő beteljesületlen álmait valósítja majd meg. Meg sem fordul a fejében, hogy a porontynak akár saját döntései is lehetnek, vagy akár az, hogy a partnere is szívesen választana nevet. Az irreálisan magas elvárásokkal persze csak azt éri el, hogy szegény apróság is hiányt szenved majd az elismerésekben, és belőle is nárcisztikus személy válhat végül.
24. Kihasznál
Gondold végig azt, hogy tudsz-e neki segíteni valamiben, mert lehet, hogy csak ezért ismerkedik veled. Egy nárcisztikus személy gond nélkül eljátssza a szerelmet akkor, ha segítségeddel például ismertebb lehet vagy gazdagabb, netán támogatókat szerezhet vagy jó kapcsolatokra tehet szert. Hogyha ennek felmerül a gyanúja, próbáld meg világossá tenni, hogy nem fogsz, vagy nem fogsz tudni segíteni neki és figyeld, mi történik.
25. Tervek, amik végül nem valósulnak meg
Majd a jövő héten, amikor romantikus sétára viszlek, majd nyáron, amikor együtt ülünk a tengerparton és holnap, amikor megleplek egy kiskutyával. Ezek a csodás tervek igazából csak arra jók, hogy lássa rajtad, mennyire elájultál a fantasztikus nagyvonalúságától, de jó eséllyel sohasem fog megtörténni ez a sok elképzelt program, hiszen azok megszervezésébe önzetlen energiákat kéne fektetnie.
26. Kiváló alkalom a társasjátékozás is
Bizony jó alkalom a játék arra, hogy kiderüljön, ki érintett. Ha vesztenek, kiborulnak vagy megmagyarázzák, hogy valójában ők nyertek, ám ha győznek, akkor a fejedre olvassák.
27. Túlérzékeny vagy, ne vedd olyan komolyan
Játszik veled és ha szóvá teszed, ezekkel a mondatokkal válaszol.

28. Keresi az ismert és sikeres emberek társaságát
Tökéletes lényként úgy gondolja, hogy őt csak az ilyen típusú emberek érthetik meg.
A párjuknak lenni azért nehéz, mert akármilyen rossz a helyzet, ők úgy gondolják, hogy nem igényelnek segítséget, hiszen tökéletesek. A nárcisztikus személy kiszívja társa összes energiáját, aki folyamatosan adni kényszerül a vele való kapcsolatban miközben semmit, vagy alig valamit kap vissza. Velük élni egyfajta szolgálat, ezért mondják a szakemberek, hogy jobb, ha igyekszünk menekülni, vagy elfogadni, hogy a helyzet aligha változik.
Ne essünk bele abba a hibába, hogy azt gondoljuk, meg tudjuk változtatni őket akár szeretettel, vagy más módon, mert ez a probléma a személyiség mélyebb rétegeit érinti és még a pszichoterápia sem jelent mindig hatásos megoldást. A nárcisztikus személyiségzavar felnőttek nagyjából 1 százalékánál van jelen, és az érintettek mintegy háromnegyede férfi.
Képek: Pixabay