Szentendrei művészek festettek kaspókat a „kívánságvirágoknak”
Szentendre egyik kedves kis helye a Fő tértől egy perc sétára található Virágok és Kívánságok tere. A város főkertésze Krisztina Kudett ötlete nyomán kézműves kaspók készültek, hogy azokba kerülhessenek ki a virágok. A dolgot pedig tovább fokozták, és Mester András kézműves kőmíves és Tóth Ilona – a tér egyik megálmodója - segítségével szentendrei művészeket kértek fel egy közös projektre. Ennek keretében az alkotók egy-egy kaspót kedvük szerint festhettek-dekorálhattak ki.
A kaspók elkészültek, és számos – a téren eddig már összegyűlt „kívánságvirág” kapott új lakhelyet. Minden kaspóban kis táblán olvasható készítőjéről egy rövid ismertető és pár gondolat, míg a téren egy táblán a projektről lehet bővebb információt kapni.


Mester András elmondta, hogy a cél többek között az is volt, hogy a műanyagokat lecseréljék mívesebb kőedényekre. Szentendre nem csak egy színes, nyüzsgő város, hanem a művészek városa is, így jött az ötlet, hogy a helyi művészeket is bevonják a virágkaspók díszítésébe.
Ő maga már korábban felfedezte a kis teret, így örömmel vette a város felkérését, hogy dekorálják ki a helyet. A művészek közül többen először jártak itt, és nekik is megtetszett az ötlet, a tér, a lehetőség. Volt, aki szerint már a készítés is nagy élmény volt, igazi „terápiás hely” lett a műhely, ahol a dekorációkat festették. Jól érezték magukat együtt, és úgy érezték, hogy a dolog most itt ezzel nem ért véget. (A készítésről készült fotók ITT láthatók.)
Albrecht Emese, Bagdi Kata, Demeter Anett, Farkas Dani, Ficzere Kyrú, Holló Szabó Zsófi, Juhász Eszter Sára, Kecskés Robin, Molnár Fanni Kata, Zarubay Bálint, Pál Dalma, Verebélyi Dia, Zarubay Bence.
VIDEÓ: Art’rendezés a Virágok terén
A bájos kis térre, a Virágok és Kívánságok Terére 2011 óta érkeznek a kívánságokat rejtő cserepes virágok. Az ötlet egyik megálmodója – a terecske egyik boltjának tulajdonosa - Tóth Ilona volt. A többi boltossal összefogva hozták létre a „kívánságkertet”. Meghirdették, hogy
akinek van titkos álma, vágya, azt írja meg, rejtse el egy cserépbe, ültesse bele kedvenc virágát és hozza el a térre. Ők gondoskodnak arról, hogy mindig ápolva, gondozva legyenek a növények.


Az elmúlt években sokan hozták el kívánságvirágukat, bízva a beteljesülésben. A hír szájról szájra terjedt, és a helyiek mellett megjelentek a környékből, de Budapestről, sőt messzi városokból, külföldről is.
A virágtulajdonosok pedig egyre többen visszajáró vendégek lettek, először csak a növényeket nézték, majd már barátként jöttek jó szóért, mosolyért, egy jó beszélgetésért.
De nem csak a kedves tér, a hely, hanem a környéke is érdekes – itt van a közelben a Templomdomb, a Belgrád-székesegyház, Ferenczy Károly festőművész lakóháza, és még remek étterem is található itt.
A hely szelleme pedig – úgy tűnik – valóban csodát tesz.
Többen jöttek vissza elmesélni, hogy sikerült, teljesült a kívánságuk. Volt, akinek egész komoly fordulatot vett az élete, vagy új munkát, új társat talált…




Ilona elmesélte, hogy a virágokra nem csak nyáron vigyáznak, hanem a rossz idő érkeztével sokszor naponta hozzák-viszik a virágokat, éjszakára fedett, védett helyre kerülnek, a téli hideget pedig egy külön zárt térben vészelhetik át a növények.
A sok-sok virág eddig is színes színfolt volt, de a most elkészült művészi kaspókban még nagyobb élményt nyújtanak. Az erre járók közül sokan megállnak megcsodálni ezt a különleges szabadtéri kiállítás, amely Szentendre egyik új színfoltja lett.
A terecskén programokat is szerveznek, legutóbb divatbemutató és zenés-táncos estet tartottak.




„A Virágok és Kívánságok Terét hagyományteremtő szándékkal hoztuk létre. Arra biztatjuk az idelátogatót, hogy a térre egy cserepes virágot helyezzen, melynek földjébe rejtse el kis papírra írt kívánságát. A szervezők vállalják a virág öntözését és így a kívánság életben tartását."

Korábbi írásunkban még több érdekességet olvashatsz a térről. Kiderül, hogy melyik módszer a legjobb a kívánságok elrejtésére, vagy mi történik, ha csak egynyári virágot hozol.



