Leonardo da Vinci egyik találmányát is beépítették az esztergomi reneszánsz vízgépbe, amely újra működik
Az 1960-as években már kutatásokat folytattak a hely történetéről, és az itt állt épületekről. Egy oklevélből azt tudták, hogy volt itt egy torony, de a feltárás derítette ki végül, hogy a 20. században lakóházként használt épület egy dzsámit rejt, míg mellette megtalálták a Veprech-torony falainak egy jó részét. A torony a Víziváros legkorábbi olyan épülete, amelyet név szerint is ismernek, IV. Béla király 1239-ben már említést tett róla, mint a vár határépületéről.


A dzsámiról és a környezetéről több leírás is fennmaradt, ezek leghíresebbje a török világutazó és útleíró Evlia Cselebi könyvében olvasható:
„…Özicseli Hádsi Ibrahim dzsámija, ólom tetejű, festett deszka mennyezetű, nagy térfogatú, tégla mináretes magas és új építésű, szép dzsámi”.
A dzsámi a törökök kivonulása után érseki magtár volt, majd a Petz-család vette meg és lakóházzá alakították. Az államosítás után munkásszálló is volt, aztán egy üzem része lett. Az 1998-ra már romossá vált házat a Rosenberg Hungária Kft. vette meg, vendégháznak. Ám a munkálatok során kiderült, hogy milyen kincset rejtenek a falak. Végül ők vállalták a feltárást és a helyreállítást is. Így bukkanhatott elő négy méter mélységből a régi út és a minaret alja is. A felújítás után 2007-ben adták át a dzsámit, amely látogatható, és kiállításoknak, rendezvényeknek is otthont ad.
Föld borította be a 800 éves múltú Veprech-tornyot, amelyben egy különleges vízgép működött
A kutatás közben folyt tovább, és így 2019 tavaszán adták át a Veprech-tornyot és a benne lévő vízgép-modellt. A 800 éves épület múltja még 1239 előttre nyúlik vissza, ám különleges funkcióját Vitéz János esztergomi érsek idején kapta meg. A szerkezet a 15. század végétől hajtotta a vizet a magasba, egészen 1683-ig. A mellette álló Malom-bástyát a török ellen – a víz védelmére - 1542-43-ban készítették, és a törökök a vár bevétele után, a 17. század elején építették mellé a dzsámit.


A torony a – valaha itt állt - késő római épület romjaira épült, és külön érdekessége volt, hogy egy bő vizű, 27-29 fokos forrás fakadt itt (még ma is megvan, de már elenyésző a hozama). A víz a középkorban egy malmot hajtott, amellyel gabonát őröltek. A 15. században az érsek úgy döntött, hogy a forrásvizet és a Dunából nyert vizet fel kell vinni a várba, hogy legyen elegendő ivóvíz és fürdővíz. A várban akkoriban ciszternákban gyűjtötték a vizet, és a sziklás talajban remény sem volt egy megfelelő ásott kút kialakítására. Ezért firenzei mestereket hozatott, hogy készítsenek neki egy vízemelő szerkezetet.
A kutatások igazolták, hogy a szerkezet alapjai da Vinci „labdás” vízemelőjének mintájára készültek. Leonardo elképzelése még nem lett volna működőképes, ezért azt továbbfejlesztették, és kiegészítették egy i.e. 3. századi feltaláló vízpumpájával,
így két részből álló vízemelőt alakítottak ki. A Dunáról érkező víz egy vízmedencébe került, ahonnan egy speciális, golyós rész továbbította felfelé a forrásvízzel együtt. Az emelő ezenkívül tisztította is a vizet, mert bár a Duna vize akkor még iható volt, de a tetején úszó szennyeződést a különleges víztovábbításnak köszönhetően nem pumpálta a csövekbe.
A rendszerben lévő nyomás szabályozására pedig egy „leeresztő” megoldás is kellett, az erre kitalált szelepből akkoriban elképesztő magasnak számító vízsugár lövellt ki. A terv végül tökéletesen működött, még arra is volt gondjuk, hogy a várban, a szökőkútban egyenletesen csobogjon a víz.
A látványos vízemelő annyira értékes lett a későbbiekben, hogy tulajdonlása eldöntötte a település sorsát is.
Szulejmán első támadása sikertelen volt, de utána egy áruló segítségével, és egy csellel be tudta venni a várat. Ehhez a torony melletti kapun küldte be pár emberét éjjel. Miután a várlakók szembesültek vele, hogy a víznyerési lehetőségük török kézre került, önként megadták magukat 1543. augusztus 9-én.


A felújított épületek látogathatók
A torony és a vízgép sorsa rendkívül érdekes. Hogy miképp maradtak fenn a falai, hogyan sikerült feltárni a régi épületeket, milyen érdekes események zajlottak körülöttük, ezekről is sokat megtudhatsz, ha ellátogatsz a dzsámihoz és a toronyhoz, és a vezető segítségével felfedezed a különleges szerkezet kalandos történetét.
A vízgépet az eredetihez hasonló formában építették újjá, és szivattyú segítségével működtetni is tudják. A tornyot és a szerkezetet is meg lehet nézni, de csak vezetéssel. Látogatás előtt érdemes tájékozódni a nyitva tartásról (legfrissebb információnk szerint télen is látható lesz), de a gépet csak meghatározott időpontban indítják el.
A dzsámin és a tornyon kívül felújították a várfalat, elkészült egy kis rózsakert is, egyik falán szőlőlugassal, és egy kávézót, valamint egy panorámás éttermet is kialakítottak mellette.
Bővebben ITT