Több ezer kortárs alkotással vár az Art Market Budapest
Megnyitott az Art Market Budapest, Kelet-Európa vezető és Európa egyik számottevő kortárs képzőművészeti vására. Magyarország legnagyobb művészeti kiállítására több mint húsz országból érkeztek vendégek, közel százan: több mint ötszáz művész alkotásainak ezrei között sétálhatunk és nézelődhetünk, sőt többségüket akár meg is vehetjük.
A helyszín idén is a Millenáris, amelynek hatalmas terében olyan architekturális elemeket találunk, amelyek teljesen szokatlanok más hasonló vásárok esetében, az elrendezés (és így az "útvonal" is) pedig évről évre változik.





A földszinti csarnokban a kereskedelmi galériák standjai állnak, amelyek műfajilag igencsak vegyes anyaggal érkeztek. A felső szinten a művészeti projektek bemutatóit találjuk - ez a részleg mint kiállítási szekció több okból is fontos szerepet tölt be a vásár egészében.
Egyrészt, mert
az itt helyet kapó alkotók művészeti felfogásukban valami újat, frisset mutatnak,
másrészt prezentálják régióik sajátosságait is. A D épületben, a másik csarnokban a földszinten teljes egészében fotóművészeti alkotásokat állítottak ki. Itt látható az Artphoto Budapest szekció is, amely Közép- és Kelet-Európában egyedülálló a maga nemében.
A hatodjára megrendezett, négy napig nyitva álló Art Market iránt évről évre nő a nemzetközi érdeklődés. A korábban reprezentált országok száma ezúttal újabb, tengerentúli kiállítókkal is gyarapodott: a Koreai Köztársaság (Dél-Korea) mellett első afrikai nemzetként Namíbia is képviselteti már magát. Mellettük az Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, az Egyesült Arab Emírségek, az Egyesült Királyság, Franciaország, Lengyelország (kiemelt vendégként), Magyarország, Németország, Olaszország, Oroszország, Románia, Spanyolország, Svájc, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország és Ukrajna is szerepel - utóbbi a hányattatott elmúlt évek után végre visszatérni látszik a nemzetközi művészeti élet színterére.




Mindeközben
Magyarország összes jelentős kortárs képzőművészeti galériája is bemutatkozik a vásáron, és adja látványos bizonyítékát annak, hogy a hazai képzőművészeti választék erős nemzetközi kontextusban is versenyképes.
Ez azért sem mindegy, mert az elmúlt években globálisan megnövekedett az érdeklődés a kelet-közép-európai művészeti tartalmak iránt. A világon itt, ezen a vásáron a legkoncentráltabb a kelet-európai kiállítók jelenléte.
A hazai szcéna legfontosabb szereplői közül kettő is, az acb Galéria és a Várfok Galéria rendkívül nagy volumenű kiállítási anyaggal 100-100 négyzetméteres területen áll a közönség rendelkezésére.





A vásár idei díszvendége (ahogy egyébként a CaFe Budapestnek is) Lengyelország; a POLISH(ed) program keretében 6 lengyel standot állítottak fel. Látványos művészeti csemegének ígérkezik a kiállítási épületek között kialakított szoborpark, amelynek teljes anyaga ezúttal az oronskoi Lengyel Szobrászati Központ gyűjteményéből mutat be válogatást: az 5 tonna szobor Oronskoból című kiállításon bemutatkozó 16 lengyel művész alkotásainak egy része kifejezetten a budapesti bemutatóra készült.
A szoborválogatásban a világhírű Magdalena Abakanowicz alkotásai is láthatóak, az esemény zárása után is megnézhetjük még október végéig a Millenáris parkjában.


A lengyel tematikájú programok között a Children of War / A háború gyermekei című kiállítás fotótörténeti szempontból is említést érdemel. David Seymour, vagyis alkotói nevén Chim, Robert Capa lengyel születésű munkatársa és barátja az Unicef felkérésére 1948-ban megrázó, drámai erejű fotósorozatot készített a háború sújtotta Közép-Európában, amely kiállítás formájában korábban sehol nem került bemutatásra: a budapesti esemény tehát világpremier. A tárlat anyaga New Yorkból érkezett Budapestre.



Szöul, Isztambul és Miami után tavaly – Berlin városának döntése alapján – az Art Market Budapest láthatta vendégül az Art From Berlin elnevezésű művészeti programot, amelynek keretében egy különálló,
több száz négyzetméteres kiállítási blokkban a német főváros galériái vonultak fel.
A 2015-ös siker után Berlin és a program szervezője, a Berlini Galériák Szövetsége úgy döntött, hogy idén is visszatérnek Budapestre, így a részvételre kiválasztott 5 berlini galéria mellett további 5 hely jutott a Németországból érkező galériáknak.



Budapestnek különleges viszonya van a fotóművészettel
Moholy-Nagy László, André Kertész, Robert Capa és más 20. századi klasszikusok örökségére építve Budapest jó okkal és kiváló adottságokkal törekszik központi szerepre a nemzetközi fotóművészetben. Az Art Marketen 2014 óta ennek szellemében már van fotóművészeti szekció is; az Art Photo Budapest például Közép- és Kelet-Európa egyetlen nemzetközi fotóművészeti vásáraként ezúttal is egy teljes kiállítási csarnokot tölt meg széles spektrumú válogatásával, a fiatal (akár már díjat is nyert) fotográfusoknak is platformot engedve.
Noha a fotóművészet Kelet-Európában (és általánosan Európa többi részén is) a klasszikus művészeti formákhoz képest sokkal inkább sztereotípiákkal megközelített műfaj, ezek az anyagok rámutatnak arra, hogy mennyire sokrétű, sokszínű és milyen változatos módokon fonódhat össze például a képzőművészettel.





A fotókiállítási anyag ezúttal 4 kontinens művészeti anyagából táplálkozik, hiszen számos európai galéria és a hazai fotóművészet legjava mellett a Koreai Köztársaságból, az Egyesült Arab Emírségekből, az Egyesült Államokból és Namíbiából is érkeztek kiállítók.
Érdekes megfigyelni, hogy néhány, tőlünk ennyire távol eső országban, régióban mégis a mi gondolkodásunkhoz meglepően közeli módon hoznak létre alkotásokat, fotóművészeti projekteket az ott élő művészek, még ha a képeken szereplő személyek, témák némileg másképp is néznek ki.






Az Art Photo Budapest kísérőeseményeként a helyszínen zajlik majd az idei Capa-nagydíj ösztöndíjasainak nyilvános prezentációja és nemzetközi zsűrizése is a Capa Központ szervezésében. Különleges csemegének ígérkezik az Art Photo Budapest egyik sztárvendége, a dél-afrikai Gideon Mendel számtalan díjat nyert Drowning world / Fuldokló világ című fotósorozatának bemutatója is, amelyet a művész személyesen is prezentál majd a helyszínen. Mendel projektje keretében árvíz sújtotta területekre utazott és igazán perszonális, megérintő módon mutatta be az ottani dramatikus helyzetet.
Szintén rendkívüli esemény lesz annak a rövidfilmnek a vetítése, amely a legendás angol művészpáros, Gilbert & George negyedszázaddal ezelőtti budapesti tartózkodása során készült (többnyire különféle kommunista emlékműveknél, szobroknál pózoltak), és
még soha nem láthatta a közönség.





A tavalyi hagyományt követve az Art Photo Budapest szekcióban külön kiállítási standon a Főváros biztosít bemutatkozási felületet Budapest fotóművészete egyik újabb jelentős szereplőjének: a 2015-ben a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfiai mesterképzésének szentelt kiállítási területen ezúttal a Metropolitan Egyetem fotós hallgatói élhetnek ezzel a lehetőséggel.
Az Art Market Budapest október 13 és 16 között tart nyitva,a rendezvény és minden szakmai esemény ingyenesen látogatható, a vásár programja keretében a helyszínen mindennap szintén ingyenesen nyújtott szolgáltatásként magyar és angol nyelvű tárlatvezetéseken vehetnek részt a látogatók. Ugyancsak díjmentes művészeti foglalkozások keretében mintegy ezer iskolás látogatására számítanak a szervezők. Még több részletről és programról itt tájékozódhattok.
Ha te is kedveled a művészetet, nyomj egy lájkot!