Neki köszönhetjük Budapest városképét: 165 éve született Alpár Ignác
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
165 éve, 1855. január 17-én született Alpár Ignác műépítész, aki számos, a budapesti városképet máig meghatározó épület tervezője volt. A józsefvárosi születésű, stájer iparoscsaládba született Alpár (eredeti nevén Schöckl) Hauszmann Alajos tanítványként, és az ő biztatására iratkozott be 1874-ben a Berlin–Charlottenburgi Építészeti Akadémiára, ahol többek között a frankfurti operaházat tervező Richard Lucae oktatta.
Az egyetem befejezése után berlini építészirodákban dolgozott, majd 1882-1889 között a budapesti Műegyemen tanársegédként tevékenykedett Steindl Imre, majd Hauszmann Alajos mellett. 1888-ban önálló irodát nyitott, s tehetséges, fiatal építészeket vett maga mellé. Összesen 130 jelentős épületet tervezett országszerte. Élete során számtalan külföldi tanulmányúton vett részt.

Alpár Ignác portréja, 1923. [Stróbl Zsófia?] festményéről készült fotóreprodukció.
Az akadémikus jellegű historikus irányzat képviselője volt. Pályafutásának egyik csúcspontját a millenniumi kiállítás Történelmi Épületcsoportja jelenti, amely legjellemzőbb részéről Vajdahunyad váraként ismert. 1900-1914 között főként banképületeket tervezett, ennek az épülettípusnak kifejezett specialistája lett: ekkoriban épültek a Nemzeti Bank, a Tőzsdepalota (későbbi MTV-székház), az Értéktőzsde, a mai Pénzügyminisztérium (Magyar Általános Hitelbank) és Belügyminisztérium (Pesti Magyar Kereskedelmi Bank) épületei. Stílusát monumentális homlokzatok és jól strukturált, funkcionális belső terek jellemezték.
Az első világháború után már nem foglalkozott épülettervezéssel, azonban több szakmai szervezetnek is aktív tagja maradt: elnöke volt az Építőmesterek Ipartestületének, a Magyar Mérnök- és Építészegyletnek, tagja volt a Műemlékek Országos Bizottságának, az Országos Iparművészeti Társulatnak és az Országos Középítési Tanácsnak. 1928. április 27-én, amerikai útjáról hazatérőben, Svájcban hunyt el. A városligeti Vajdahunyad várában ravatalozták fel, ahonnan díszmenet kísérte utolsó útjára, a Kerepesi temetőbe.

Millenniumi kiállítás, történelmi épületcsoport építkezései. Ism. felv., 1896.

Palais "Anker" Deák tér, az Anker Általános Biztosító Társaság székháza. Az Anker köz felőli homlokzatok. Tervezte: Alpár Ignácz, műépitész. Fénykép a "Budapest uj épületei : homlokzatok, részletek, kapuk, előcsarnokok és udvarok : fénykép felvételek 65 fénynyomatu lapon." Bécs : Schroll, [1906]. 2. kötetéből.

Osztrák-Magyar Bank (ma: Magyar Nemzeti Bank) székháza. Ism. felv., 1905 körül.

A Pesti Hazai Első Takarékpénztár új épülete a Deák Ferenc utcában. Erdélyi Mór felv., 1915 körül.

Csónakázók a Városligeti tavon. Klösz György felvétele, 1900 körül.

Csúcsíves és renaissance épületek nézete, Klösz György felvétele, 1896. "Az ezredéves Országos Kiállítás Történelmi főcsoport épületei / tervezte Alpár [Ignác]" (1896) c. kötetből.

Az Árpád-kori román épületcsoport és a főkapu, Klösz György felvétele, 1896. "Az ezredéves Országos Kiállítás Történelmi főcsoport épületei / tervezte Alpár [Ignác]" (1896) c. kötetből.

Tőzsdepalota a Szabadság téren. (A Magyar Televízió székháza 2009-ig - szerk.) Klösz György felvétele, 1905 körül.

Tőzsde nagyterme. Ism. felv., 1905 körül.