Kiteszik a Várból a Ruszwurm cukrászdát?
Budapest egyik leghíresebb cukrászdáját a bezárás fenyegeti. A Várnegyedben található Ruszwurm bérleti szerződését az önkormányzat felmondta és a határozat szerint közel egy hónap múlva, június 20-én az eredeti állapotokat visszaállítva át kell adni a helyet. A bérlő, a cukrászdát üzemeltető Szamos Miklós évek óta küzd a fennmaradásért, a helyzetet és a kialakult vitákat jelenleg jogi úton próbálja rendezni.
Az 1827-ben alapított Ruszwurm cukrászda Szamos Miklós szerint a turisták egyik célpontja. A Ruszwurm benne van az útikönyvekben, sőt még az országimázs filmben is szerepel. Bemutatta a japán, a francia, az olasz tévé is.
VIDEÓ: a jelenlegi helyzetről
A 2009-ben a Budavári Emlékéremmel kitüntetett Szamos Miklós portálunknak elmondta, hogy a cukrászda 180 éve működik ezen a helyen. Több mint húsz éve ő üzemelteti a cukrászdát. Az épületben lévő területet az önkormányzattól bérli, és a teraszhoz az engedélyt minden évben megkéri. 2011-ben a korábbi bérleti díjat a sokszorosára akarták felemelni, amit ő nem fogadott el. Azóta, 5 éve tart a vita közte és az önkormányzat között. Legutóbb 1 éve kapott egy levelet, amelyben 2016. június 20-val felmondják a bérleti szerződését. A határozatot azóta minden jogi módon megtámadta. Elmondása szerint hivatalos választ ezidáig nem kapott.
2011-ben a cukrászda havi bérleti díja 119 750 forint (+ÁFA) volt, ezt akarta az önkormányzat 988 415 forintra (+ÁFA) emelni. A bérlő a díj duplázásába még belement volna, de az új összeget nem fogadta el.
A levelet a A Kettős Mérce szerezte meg.
A Szentháromság utcában működő legendás cukrászda épülete, a berendezése is műemlék, a neve védett. A bérleti és hozzá tartozó vagyoni jogokat, és a boltban lévő berendezéseket a Ruszwurm Kft. megvette és 26 éve ő üzemelteti. A kialakult helyzet miatt Szamos Miklós birtokvédelmet kért a kerület jegyzőjétől.
A híres cukrászda teraszát nemrégiben a közterület felügyelők bepakoltatták. Szamos úr szerint erre semmilyen hivatalos papírjuk nem volt, csak szóban közölték, hogy nem használhatja az üzlet előtti területet.
A Ruszwurm mellett a szintén általa üzemeltetett Korona cukrászda is hasonló sorsa jutott. Annak bérleti szerződését is azonos módon felmondták.
A június 20-i határidő közeleg, eddig nem született megegyezés, Szamos Miklós várja, hogy a jogi útra terelt vita milyen eredményt hoz.
Az I. kerületi önkormányzat sajtóreferense szerint a Ruszwurm cukrászdát nem akarják bezárna, sőt szándékukban áll a jövőben is üzemeltetni. A kérdés csak a bérlő személye. Az önkormányzat 5 éve próbálja a bérleti vitából származó helyzetet rendezni, és mivel úgy látták, hogy ezt nem tudják megfelelően lezárni, egy éve felmondták a bérleti szerződést.
A terasz beszüntetésével kapcsolatban azt mondta, hogy mivel a tulajdonos önkormányzat perben áll a bérlővel, ezért nem adhat ki számára kitelepedési engedélyt. Ezt kívánták érvényesíteni a teraszbútorok beszállíttatásával.
A Budavári Önkormányzat közleményét szó szerint közöljük
Az elmúlt napokban néhány sajtóorgánumban valótlan, téves és félrevezető állítások jelentek meg a Budai Vár egyik kuriózumaként, több mint 180 éve cukrászdaként működő vendéglátó ipari intézménnyel, a Ruszwurm cukrászdával kapcsolatban. Ezek a téves információk a cukrászda jelenlegi bérlőjétől, Szamos Miklóstól származnak. Attól az egyetlen, a Budai Vár területén kereskedelmi illetve vendéglátóipari tevékenységet folytató vállalkozótól, aki több éves - kifejezetten segítő szándékú - önkormányzati intézkedéssorozat ellenére sem volt hajlandó, a megváltozott piaci helyzetet tudomásul véve bérleti szerződését átalakítani.
Az előzmények: A Budavári Önkormányzat felülvizsgálva az esetenként több évtizede kötött nem lakás céljára szolgáló helyiség bérleti szerződéseket, megállapította, hogy egyes, határozatlan időre kötött szerződések igen előnytelen feltételeket tartalmaznak az önkormányzat számára. Az önkormányzatnak a jó gazda gondosságával kell eljárnia minden, a közösség vagyonát érintő üzleti tevékenysége során. Ezért 2011-ben képviselő testületi döntés született a határozatlan idejű szerződések határozott idejűvé alakításáról, valamint a bérleti díjak 2011-es piaci színvonalára emeléséről.
A kerülettel szerződésben álló több, mint 100 vállalkozással, egyetértésben, az átállást könnyítő üzleti megoldások alkalmazásával, gond nélkül megtörtént a szerződések módosítása.
Egyedül a műemléki védettségű Ruszwurm cukrászda jelenlegi bérlője nem volt hajlandó megegyezni az önkormányzattal, mint a cukrászda tulajdonosával.
2014-ben jelezte először Szamos Miklós úr, hogy hajlandó az önkormányzat feltételeit elfogadni, azonban a számára kiküldött új szerződést már nem írta alá, ezt 2015-ben visszautasította, ezt követően került sor a szerződés végleges felmondására, ez a felmondás lép a nyáron hatályba.
Összehasonlításul: a Budavári önkormányzattól bármilyen nem lakás céljára ingatlant bérlők 47 ezer forint/négyzetméter/év bérleti díjat fizetnek. Szamos Miklós bérlő az egyetlen, aki a régi szerződése alapján hatezer kilencszáz forint bérleti díjat fizet négyzetméterenként és évenként, ezzel hatalmas versenyelőnyt élvezve a többi budavári vendéglátó-ipari vállalkozással szemben.
A kitelepülésről: a Budavári önkormányzat képviselő testületének határozata alapján nem kaphat közterület foglalási engedélyt olyan vállalkozás, amely jogi vitában áll az önkormányzattal. Ezért nem kaphat közterület foglalási engedélyt Szamos Miklós bérlő, aki egyébként megegyezés hiányában a cukrászdát is kénytelen lesz elhagyni.
Ez esetben a Budavári Önkormányzat a lehető legrövidebb időn belül gondoskodni kíván a cukrászda folyamatos működtetéséről, új bérlői szerződés megkötéséről, hiszen a Vár nem maradhat Ruszwurm nélkül.
A Ruszwurm család története egészen 1827-ig nyúlik vissza, ekkor nyitották meg első cukrászdájukat. Ma a Ruszwurm egyenlő a tradícióval. A Várnegyedben található cukrászda belseje puritán, népies, kissé robusztus, mintha visszatérne a 19. századba. Különféle pogácsáikért, réteseikért és a város egyik legjobb krémeséért rengetegen látogatják messze földről is.
A Ruszwurm cukrászdát Schwabl Ferenc cukrász alapította. A biedermeier cukrászdabelső berendezésének még ma is része a híres budai asztalosmester, Krautsieder által cseresznyefából készített pult, valamint az I. Ferenc idejéből származó kerek óralap. Schwabl halála után a cukrászdát előbb özvegyének második férje, Richter Lénárt vezette, majd annak halála után Müller Antal vette át a cukrászda vezetését, aki Richter unokahúgát vette feleségül. Az ő nevéhez fűződik a linzer sütemény, amelyet egyik legkedveltebb vendége, Linzer Rudolf 1848-as főhadnagy, budai fiskális tiszteletére nevezett el.
1884-től 1922-ig Müller lányának, Rózának férje, Ruszwurm Vilmos vezette a cukrászdát. Miután egészsége megromlott, munkatársa, Tóth Ferenc került a cukrászda élére. Az államosítást követően (1951. február) még három évig működött az üzlet, majd bezárták és csak 1960. augusztus 20-án nyitották meg újra. 1976-tól 1990-ig Lukács István vezette a cukrászdát. A ház és a berendezés védett műemlék. Az üzlet kizárólag saját készítésű süteményeket kínál. Ma az üzletet a Szamos család vezeti.
Forrás: Ruszwurm