Idén megpróbáljuk a lehető legkevesebb hulladékkal és pazarlással kihozni a karácsonyi őrületet
Korábban előfordult, hogy hangulatos illatgyertyát vettem, mert megtetszett, vagy hogy egy külön szemeteszsák tele lett csak a karácsonyi ajándékok széttépett díszcsomagolásával. Egy ideje jobban ügyelünk arra, hogy ne váljanak az ünnepek pazarló, karácsonyi tobzódássá, de mára még többet szeretnénk tenni azért, hogy fenntarthatóbb legyen ez az ünnep is.
Már a takarításkor figyelünk a tisztítószerekre
Az ünnepek előtt rendbe tesszük a lakást, de kerüljük az ártalmas vegyszereket. Leggyakrabban ecetet és szódabikarbónát használunk.
Nem veszünk és nem készítünk új karácsonyi dekorációkat a lakásba
Eddig sem voltam annak a híve, hogy szórjuk a pénzt ilyesmire, vagy akár az otthoni kézműveskedés alapanyagaira. Most azonban turbó fokozatra kapcsoltam.
Az első lépés egyébként az volt, hogy kiléptem azokból a hobbi csoportokból, amelyekbe egyébként az ismerősök tettek be (a megkérdezésem nélkül). Ott ugyanis mást sem látok, mint azt, hogy ki milyen kézműves csomagocskát, textilt, gyöngyöt, szettet vásárolt, és abból mit csinált eddig. Szeptember óta gyártják a mikulásokat, filc fenyőfákat, rénszarvasokat, tonnaszámra termelik az otthoni és ajándéknak szánt dekorációkat.
Ebből mi kimaradunk, és nem állítunk elő az öncélú kézműveskedéssel újabb adag potenciális hulladékot. Régi karácsonyi díszeket használunk fel – már ha egyáltalán muszáj arra a pár hétre porfogókkal telerakni a lakást.
Nem lesz idén sem új karácsonyfadísz
Utoljára 15 éve vettem gömböket és ezüstszalagokat egy nagyobb lakberendezési áruházban, azok még mind megvannak, idén is jók lesznek. A díszeket a már korábban rájuk kötött cérnák segítségével tesszük a fára – már ha lesz karácsonyfánk.
A bolti szaloncukornak pedig könnyes szemmel intünk búcsút.


Karácsonyfa: nem igaz, hogy csak a műanyag-vágott alternatíva létezik
Ez idén kardinális kérdés, mivel az óvodás korú gyerekünk kijelentette, hogy most nem a műanyag fánkat szeretné feldíszíteni (ez már vagy 20 éves darab), hanem valódi fenyőt kér.
Eredetileg dekorelemekből szerettem volna nem igazi fát, mivel ez is egy lehetőség. Most a bérelhető élő fenyő és a házunk belső kertjébe később kiültethető gyökeres fa között vacillálok. (A háztömbünk kertjében már több karácsonyt átvészelt fenyő növekszik békében, barátságban.)
Mi, felnőttek, nem veszünk egymásnak ajándékot
Időt, pénzt, felesleges köröket, áruházi tipródást, idegeskedést spórolunk meg vele, ráadásul amit eleve nem veszünk meg, ahhoz csomagolás sem jár, és otthon sem kell becsomagolni. A gyerekek, nos az más kérdés, ők kapnak ajándékot, amit – kisebbik rossz? – papírtasakba teszünk, és a tasakokat később más célra felhasználjuk.
Lesz olyan étel, amit megrendelünk
A töltött káposztát évek óta egy közeli étteremből hozzuk, ahol eleve nem műanyag dobozba teszik, hanem saját, fedővel ellátott lábast kérnek a vendégektől. A fazék bekerül a nagy vászonszatyrunkba, és hazasétál velünk.
Az egyik bejglit cukrászattól rendeljük, papírdobozban kapjuk meg 23-án. A másikat, ami mindig mákos, otthon sütöm. (Nagy mennyiségben, kimérve vettem meg a mákot évekkel ezelőtt, és azóta hűtőben tároljuk, dobozokban kiporciózva. Kifogástalan a minősége.)


Élelmiszer mennyiség: csökkentjük a potenciális felesleget
Előre megtervezzük a menüt és megvesszük a hozzávalókat. Amennyire csak lehet, helyi dolgokat, és nem olyasmit, amit messziről szállítottak ide. Megpróbáljuk elkerülni az impulzusvásárlást, ilyenkor ugyanis egy csomó olyan dolgot is bepakolunk a kosárba, amit nem is szerepelt a listán.
Amit lehet, csomagolásmentes üzletből szerzünk be
Mi minden vehetünk meg? Az aszalványokat, liszteket, tejtermékeket, a tejet, a hüvelyeseket – például a lencsét az újévi főzelékhez, valamint a környezetbarát tisztítószereket.
Amit ott nem kapunk meg, azt máshol vásároljuk. Gyalog megyünk és a saját vászonszatyrainkat visszük.



Lakásfrissítő, illatgyertya, füstölő – nem használjuk
Mesterségesen nem akarunk karácsonyi/karácsonyra emlékeztető illatokat létrehozni a lakásban, ha nem lesz élő fenyőnk, csak karácsonyfára emlékeztető dekorációnk.
Utazás: vonattal
Ha kimozdulunk itthonról (rendszerint a téli hideg és a megfázás-dömping miatt nem szoktunk), akkor csak vasúton tesszük.
Nem cseréljük le minden évben a terítéket
Tisztában vagyok azzal, hogy a divat az ünnepi asztalra is begyűrűzik, ám mi nem követjük. Az egyik nagymamám évtizedekkel ezelőtt hímzett terítői és textilszalvétái, illetve az évekkel ezelőtt vásárolt abroszok tökéletesen megfelelnek számunkra. Az étkészlet helyett sem veszünk másikat, úgy 10 éve megvan a jelenlegi, és a következő tíz (húsz) évben is ezt szeretnénk használni karácsonykor.
Az évekkel ezelőtt vásárolt terítő. Nem fogjuk lecserélni:

Vicces pulcsik? Még turiból sem veszünk
Nálunk is kezd lassan terjedni külföldi mintára a lehetetlen mintájú, röhejes ünnepi pulóverek beszerzése, ám óva intenék ettől mindenkit. Egyszerűen ne vegyél, még használtruha-boltból se, és akkor nem termelsz későbbi hulladékot.
Tartozom egy vallomással: izzósorunk van a karácsonyfához
Ám a terveink szerint (ha lesz egyáltalán karácsonyfa), csak az ajándékozás és a vacsora idején világít majd.

Flitterek, glitterek
Eddig erre nem figyeltem, imádtam a csillogó papírokat, az ezüstös és aranyozott hatást keltő csillámport, ám a fenntarthatatlansága miatt idén fájó szívvel kerülöm...
Te milyen tippekkel próbálod óvni a környezetet?
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!