Grandiózus esemény miatt kövezték le 80 évvel ezelőtt a Hősök terét
A Hősök terét nem mindig borította térkő. Egykor a városliget zöldjéhez hasonlóan dús lombú fák, virágágyások és szökőkutak övezték a Nemzeti Pantheon előtti területet. 80 évvel ezelőtt azonban Budapest egy olyan világméretű esemény házigazdája lett, ami megkövetelte a tömegek felvonulásra alkalmas burkolatot. A lekövezett Hősök terén 1938. május 25-én a ünnepélyes külsőségek közepette megnyitották a 34. eucharisztikus világkongresszus.

Miről szól az eucharisztikus világkongresszus?
Az Eucharisztikus világkongresszus, más néven Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus a római katolikus egyház világméretű eseménysorozata, amelynek célja az oltáriszentség megismerésének és tiszteletének elmélyítése. A négyévenként más-más helyszínen meghirdetett kongresszusnak előre meghirdetett címe van, amelyre előadásokkal készülnek, illetve sok közös imát tartanak, és szentségimádáson vesznek részt a hívők.

Az, hogy Budapest nyerte el a 34. világkongresszus megrendezésének jogát, óriási elismerésnek számított. Korábban is volt már ilyen esemény rendezője hazánk, de akkor még az Osztrák-Magyar Monarchia részeként, és Bécsben tartották a rendezvényt. Ráadásul 1938-ban ünnepelte az ország I. István halálának 900. évfordulóját, így a vallási és állami ünnep összefonódhatott.
A világkongresszus a két világháború közötti Magyarország legnagyobb szabású egyházi és társadalmi eseménye volt. Hivatalosan május 25 és 29-e között zajlott, ám valójában már napokkal korábban elkezdődtek a programok.


A kongresszus fővédnöke, a református Horthy természetszerűleg nem lehetett, így a római katolikus kormányzóné kapta ezt a feladatot.
Az egyházi méltóságok és a résztvevők kimondva, kimondatlanul úgy vélték, hogy a budapesti ünnepségek - a lelki élet elmélyítése mellett - politikailag a német nácizmus ellen irányulnak. Ez olyannyira érzékelhető volt, hogy Hitler megtiltotta a német katolikusok részvételét. Ugyanakkor a rendezvénynek a másik fő ellenség, a "pogány" bolsevizmus felé is volt üzenete.
Mivel az esemény határokon belül és a külföld felé is fontos üzeneteket hordozott, ezért mind a finanszírozók, mind pedig a szervezők igyekeztek a maximumot nyújtani.
Pompája csak az 1896-os millenniumi ünnepségekhez volt hasonlítható.
•33 országból érkeztek küldöttek és zarándokok
•50 ezer külföldi résztvevő
•Több millió fővárosi és vidéki résztvevő
•300 pap május 29-én órákon keresztül áldoztatott csak a Hősök terén
•14 bíboros, 48 külföldi érsek és 97 püspök vett részt
•150 ezer résztvevő a fiatalok demonstrációján (kísérőkkel együtt 300 ezren voltak)
•150 ezer résztvevő a férfiak éjszakai szentségimádásán és éjféli szentmiséjén

A Hősök terén felépítették a római Szent Péter Bazilika oltárának mását. Itt a hivatalos megnyitón Serédi hercegprímás és Pacelli bíboros, a pápa küldötte (a későbbi XII. Piusz pápa) mondott beszédet.

Különleges éjszakai szentségimádásokat és félmilliós szentmiséket tartottak. Mindezt pedig a pazar budapesti díszkivilágítás tette lenyűgözővé hívőknek és nem hívőknek egyaránt.



Az esemény egyik legemlékezetesebb látványosság a május 26-i hajókörmenet volt. A hajókörmenet élén az Oltáriszentséget hordozó hajó úszott.
Az egész város díszkivilágításban izzott. A Margitszigeten cserkészek sorfala állt, a csúcsán pedig egy hatalmas égő máglya világított.
A parton háromezer fáklyás levente alkotott sorfalat, mögöttük imádkozó és éneklő tömeg kísérte a hajókat.
A konvoj megkerülte a Margit-szigetet, majd visszatért az Eötvös-kikötőhöz, ahol Pacelli bíboros áldást osztott a négy égtáj felé. Ekkor kezdődött a látványos tűzijáték a Gellért hegyről, a Citadellán pedig fénybe borult egy 50 méter magas kereszt. A lélegzetelállító látványt közel félmillió ember nézte végig a partról.



E pár napra - ahogy Pacelli bíboros fogalmazott – Budapest a „béke és a szeretet városává” változott „egy felfordult világ közepén”. Azonban a több százezer magyar hívő és a világ minden tájáról érkező zarándok hiába énekelték a világkongresszus himnuszában: „Forrassz eggyé békességben/ Minden népet, s nemzetet”.
A következő év szeptemberében előbb a németek, majd a szovjetek megtámadják Lengyelországot, s ezzel kezdetét vette a második világháború.
2020. szeptember 13-20 között ismét Magyarországon kerül megrendezésre ezúttal az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus. Ferenc pápa 2016 januárjában a fülöp-szigeteki Cebuban jelentette be, hogy a következő rangos esemény rendezője ismét Budapest lesz.
Forrás: Wikipédia, Fortepan, barankovics.hu, bibl.u-szeged.hu, http://budapestcity.org