Körbesétálta Budapest összes kerületét egy fővárosi férfi: „Nem Ironmant akartam, hanem hogy minél több mindent lássak”
Bár Budapesten közel 2 millióan élnek, ezeknek az embereknek alighanem elenyésző része mondhatja el magáról, hogy teljes egészében ismeri a fővárost, hiszen ahhoz a szorosabban vett belváros mellett hozzátartoznak olyan, egymástól távol eső városrészek is, mint Pesthidegkút, Soroksár, Mátyásföld vagy épp Budafok.
Balázs Jenő 2018-ban határozta el, hogy felfedezi az összes kerületet, mégpedig a határvonaluk mentén haladva. A nem mindennapi projektnek néhány hete ért a végére, tapasztalatairól kérdeztük.
– Hogy jött az ötlet?
– A II. kerületben, ahol lakunk, már bejártam szinte mindent, láttam az összes jelentősebb utcát, műemléket, látnivalót. Ezért azon kezdtem el gondolkodni, merre menjek tovább, ha szeretném megismerni a város többi részét is.
A térképet nézegetve feltűntek a kerülethatárok, és adta magát az ötlet, hogy ezeket végigsétáljam. Emellett az is bennem volt, hogy jó lenne felfedezni a számomra szinte teljesen ismeretlen kerületeket is, például a XXII.-et vagy a XVII.-et. Ezt a két elképzelést gyúrtam össze.
– A határokat mennyire nehéz meghatározni?
– Két módszerem volt rá: egyrészt vettem egy nyomtatott térképet, amelyiken jelölve vannak (mert nem mindegyiken tüntetik fel őket), másrészt pedig találtam egy erre a célra szolgáló honlapot is, ahol szintén ellenőrizni lehet.
Amikor el kellett térni a határvonaltól, arra azért vigyáztunk, hogy ilyen esetekben inkább többet menjünk, mint kevesebbet. Kerülni kellett a repülőtérnél is, amit pont kettévág a kerülethatár. A XVIII.-nál sokáig mehettünk a Ferihegyi úton, a XVII. kerületnél viszont a reptér másik oldalán mentünk, ahol még soha nem jártam. Emlékszem, régebben el-elgondolkodtam, amikor egy repülőgép indulására vártam, hogy vajon mi lehet ott a messzeségben. Most kiderült, hogy ez egy nagyon szép és izgalmas rész: szerintem soha nem láttam ekkora nyílt egybefüggő területet Budapesten – mész egy-másfél órát, és még mindig tart.

Csepel

XIX. kerület

Soroksár, Duna-part

XVI. kerület
– Kilométerben mennyit tettetek meg, összesen mennyi idő alatt?
– Pontos adatom nincs erről, mivel az egyes kerületek körvonalának hosszát nehéz pontosan kiszámítani. A XVII.-et csináltuk meg utoljára, ott tudok számot mondani: 42 kilométert tettünk meg, két napra leosztva, 8 óra 22 perc alatt. Persze nagyon feszített tempóban egy nap alatt is sikerült volna, de én nem Ironmant akartam, hanem hogy minél több mindent lássak.
Időben bő 3 évig tartott, de voltak több hónapos kihagyások is. 2020-ban nem nagyon indultam el, nem is a lezárások miatt, inkább azért, mert nekem is teljesen átalakult az életem, bejött a home office, kevesebbet mozdultam ki. De ezt az időszakot leszámítva is rendszertelenül haladtam, nem volt konkrét elhatározás arra nézve, milyen gyakran kell egy újabb kerületet kipipálnom, illetve hogy mennyi idő alatt teljesítsem a tervet.
– Egyedül mentél, vagy volt társaságod?
– Eredetileg magányos akciónak képzeltem el, nem gondoltam volna, hogy rajtam kívül bárkit is érdekelni fog. De ahogy haladtam és egyre több ismerősnek beszéltem róla, akadtak néhányan, akik azt mondták, szívesen elkísérnének valamelyik kerületben. Nagyobb csapatok azért nem voltak, de egy-egy ember a táv nagyjából felén elkísért.
Csepel egyébként az egyik legváltozatosabb kerületnek bizonyult, mivel az egyik oldalán szinte végig gyárak, üzemek, raktárak vannak, a másik oldalon viszont közvetlenül a Duna-parton mehettünk. Meglepett bennünket, hogy ez a rész, a Kolonics György sétány mennyire zöld és békés.

IV. kerület

XVII. kerület

XVII. kerület

XXII. kerület, Orsovai utca
– Mik voltak a legnagyobb szélsőségek, és tudsz-e olyat mondani, amire nem szívesen emlékszel vissza?
– Egy dolog volt, ami kimondottan nem tetszett: a természetben lerakott sok szemét, számos helyen találkoztam méretes kupacokkal, de erről nem a táj tehet, hanem az emberek. A II. kerületben Solymártól begyalogolni a Kolosy térig, át a hegyen, elég fárasztó volt, de megérte. A XIX. és a XX. kerület – az egyik oldalon a Wekerletelep, a másikon pedig Pesterzsébet – teljesen más hangulatú. Ez volt egyébként az egyik leghangosabb rész, a Nagykőrösi út olyan zajos volt, hogy zúgott a fejem tőle, nem csodálom, hogy zajvédő falat építettek oda.
– Most, hogy már ismered az összes kerületet, van olyan, ahol szívesen élnél?
– Én nagyon szeretek a II. kerületben élni, nem szívesen költöznék el innen. De nem is azt vártam ettől a projekttől, hogy ehhez adjon ötleteket, inkább csak azt szerettem volt felfedezni, mi van ezeken a részeken, hogy néz ki a valóságban az, ami a térképen 5-10 cm.
– Végig fotóztál is, összesen hány kép jött össze?
– A képek egy része sajnos elveszett egy telefoncsere miatt, vagy nem lett jó minőségű, de így is sok fotóm van. Kerületenként 30-40 képet biztos csináltam, a vége felé talán még ennél is többet, akkor kezdtem rájönni, hogy jó lenne, ha megmaradnának emlékként nekem és az utókornak.

III. kerület, Aranyhegyi út (nem pont a határvonalon van, kis kitérővel készült a kép)

III. kerület, Hármashatárhegy

III. kerület, Hamvas Béla sétány

X. kerület, Felsőrákosi rétek
– Van-e hasonló nagyobb szabású terved most, hogy ezt teljesítetted?
– Ekkora lélegzetűt nem tervezek, de az egyik barátommal, aki több kerületben is elkísért, abban maradtunk, hogy pár kerületnek a belsejét is felkeressük. Budafokra például biztosan vissza fogunk menni, illetve néhány Budapesttel határos településre is, amiket érintettünk, például Gyálra, Vecsésre, Pécelre stb. Szeretnénk végigsétálni a Rákos-patak partján is. Egy másik ismerősöm pedig a napokban írt rám, hogy sétáljunk el a Kakukk-hegytől a Kukukkhegyig.