SPORT

10 érdekesség a 2023-as Atlétikai Világbajnokságról

Az augusztus 19-27. között zajló atlétikai világbajnokság Magyarország történetének legnagyobb sporteseménye lesz, amit a Nemzeti Atlétikai Központban, illetve az utcai futó- és gyaloglóversenyek miatt Budapest belvárosában rendeznek meg. Összegyűjtöttünk pár érdekességet róla!


A 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra pár nap múlva 200 ország több mint 2000 atlétája érkezik. A versenyek fő helyszíne a Nemzeti Atlétikai Központ lesz, ahol augusztus 19. és 27. között remélhetőleg minél több világrekordnak és emlékezetes magyar pillanatnak örülhetünk majd.

Miután a régi Puskás Ferenc Stadiont – leánykori nevén a Népstadiont – a 2010-es években lebontották és atlétika pálya nélkül újraépítették, nem maradt Magyarországon egyetlen, nagy nemzetközi atlétikai világesemény megrendezésére alkalmas stadion sem. Ezt az űrt hivatott betölteni a Rákóczi híd pesti hídfőjétől alig 5-8 perc sétára található Nemzeti Atlétikai Központ, amely Kelet-Közép-Európa legmodernebb atlétikai létesítményeként méltó otthona lesz nemcsak a világ harmadik legnagyobb sporteseményének, de a több mint 125 éves múlttal bíró magyar atlétikának is. Cikkünkben összegyűjtöttünk pár érdekességet az eseményről és a helyszínről!

1. A 2023-as Budapesten tartott atlétikai világbajnokságnál idén nem rendeznek nagyobb sporteseményt a világon. Már van olyan nap, ami teltházas, ezért ne várj tovább, menj a jegy.atletikaivilagbajnoksag.hu oldalra, és szerezd be a belépőd már most! Hétköznap délelőtt már 3.000 Ft-ért, az esti programokra 6.900 Ft-ért, a hétvégi estékre pedig már 8.900 Ft-ért bejuthatsz.

2. A vidéken élő magyar szurkolók számára a MÁV-Volán-csoport VB2023 elnevezéssel kedvezményes jegyet vezet be: a szimbolikus, maximum 2023 forintos jegy augusztus 18. és 27. között a Budapestre történő utazásra, míg a visszautazásra augusztus 19. és 28. között lesz érvényes.

3. Több mint 100 országból, köztük Új-Zélandról, Japánból és Chiléből, azaz a világ túloldaláról is vásároltak jegyeket a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra a szervezőbizottság adatai alapján. A szurkolók többsége európai, a rangsor élén természetesen a magyar nézők állnak. Utánuk legtöbben összességében a környező országokból érkeznek majd Magyarországra az atlétika szerelmesei. A külföldi országok közül a listát egyébként az Egyesült Királyság vezeti, a második pedig az Egyesült Államok.

4. A vb kilenc napos lesz, és már az első, augusztus 19-i napra is érdemes kilátogatni. Ezen a napon lesz az ünnepélyes megnyitó, meglepetés sztárfellépőkkel és ajándékkal, ami a nyitónap esti programjában minden szurkolónak jár. Délelőtt egy mozijegy áráért részese lehetsz a csodának, és szurkolhatsz a legjobb magyar atlétáknak, köztük két klasszisunknak, Krizsán Xéniának és Halász Bencének. Sőt, akár már első este világcsúcsot láthatsz súlylökésben Ryan Crousertől, és a mindig elképesztően izgalmas és fordulatos vegyes váltó döntőjét is ekkor élheted át.

5. Hat versenyt, a férfi- és női maratont, illetve a 20 és 35 kilométeres gyaloglást Budapest belvárosában rendezik, ezek a versenyek mind ingyenesek. A maraton rajtja a Hősök terén lesz, a mezőny az Andrássy úton halad végig, átmegy a Lánchídon és az alagúton, majd a Várkert Bazár érintésével tér vissza a hídra, és halad tovább ismét az Andrássy úton a Hősök teréig. A futóknak négy kört kell majd teljesíteniük Budapest világörökség részét képező, történelmi belvárosában. Több helyen szurkolói pontok lesznek az útvonalon, péládul a Várkert Bazárnál és az MTA székházánál. A vb hivatalos Facebook és Instagram oldalán erről részletes tájékoztatást fognak adni a szervezők!

6.

A világbajnokság minden estéjén rendeznek döntőket, és minden nap szurkolhatunk majd magyar atlétának is, köszönhetően annak, hogy rekordszámú a magyar válogatott létszáma.

Az eddigi információk alapján, a kvalifikációs időszak lezárultával hatvanhárom magyar induló már biztosra vehető, de rendezőként minden bizonnyal további sportolókat is nevezhet hazánk. Ez nem csupán a korábbi, jellemzően 18-19 fős magyar csapatoknál nagyobb, de azért is nagy szó, mert a vb teljes mezőnye is szűkebb, mint a korábbi világbajnokságok esetén.

Versenyzők között lesznek például a 2022-es müncheni Európa-bajnokság magyar érmesei: Halász Bence, aki idén törte át a 80 méteres álomhatárt és lett ezüstérmes kalapácsvetésben, Kozák Luca, aki országos rekordot döntve érte el élete legnagyobb sikerét 100 méteres gátfutásban és nyert szintén ezüstöt, valamint Madarász Viktória, aki országos csúccsal ért be harmadikként 35 kilométeres gyaloglásban. Öt számban biztosan nem indul magyar a vb-n, ezek a férfi és női 10 ezer méteres futás, a női 3000 méteres akadályfutás,a férfi rúdugrás és a férfi tízpróba.

Íme a magyar csapat a világbajnokságra:

nők:

100 méter: Takács Boglárka

200 méter: Takács Boglárka

400 méter: Rapai Fanni

800 méter: Kéri Bianka

1500 méter: Vindics-Tóth Lili Anna

5000 méter: Wagner-Gyürkés Viktória

maraton: Szabó Nóra, Kovács-Garami Katalin

100 m gát: Kozák Luca, Kerekes Gréta, Tóth Anna

400 m gát: Molnár Janka

távolugrás: Bánhidi-Farkas Petra, Lesti Diana

magasugrás: Fekete Fédra

rúdugrás: Klekner Hanga

hármasugrás: Szabó Beatrix

súlylökés: Márton Anita

diszkoszvetés: Kerekes Dóra

kalapácsvetés: Gyurátz Réka

gerelyhajítás: Szilágyi Réka, Moravcsik Angéla

hétpróba: Krizsán Xénia, Nemes Rita

20 km gyaloglás: Madarász Viktória, Oláh Barbara

35 km gyaloglás: Madarász Viktória, Récsei Rita

női 4x100 m váltó: Csóti Jusztina, Kerekes Gréta, Kocsis Luca, Kozák Luca, Nguyen Anasztázia, Sulyán Alexa, Takács Boglárka

4x400 m váltó: Kéri Bianka, Kriszt Sarolta, Nádházy Evelin, Mohai Regina, Molnár Janka, Rapai Fanni, Simon Virág

férfiak:

100 méter: Boros Bence

200 méter: Wahl Zoltán

400 méter: Molnár Attila

800 méter: Huller Dániel, Vindics Balázs

1500 méter: Szögi István

5000 méter: Kovács Ferenc Soma

maraton: Szemerei Levente

110m gát: Szeles Bálint

400m gát: Bánóczy Árpád

3000m akadály: Palkovits István

távolugrás: Németh Mátyás

magasugrás: Török Gergely

hármasugrás: Szenderffy Dániel

súlylökés: Tóth Balázs

diszkoszvetés: Szikszai Róbert

kalapácsvetés: Halász Bence, Varga Donát, Rába Dániel

gerelyhajítás: Herczeg György

20 km gyaloglás: Helebrandt Máté

35 km gyaloglás: Venyercsán Bence

4x100m váltó: Boros Bence, Bundschu Patrik, Illovszky Dominik, Pap Márk, Szabó Dániel, Wahl Zoltán

4x400m váltó: Huller Dániel, Kovács Árpád, Molnár Attila, Nadj Levente, Steigerwald Ernő, Wahl Zoltán

4x400m vegyes váltó: Kéri Bianka, Molnár Janka, Rapai Fanni, Molnár Attila, Steigerwald Ernő, Wahl Zoltán

7. Természetes, hogy valamennyien a magyar sportolók sikeréért szurkolunk, de nem csupán miattuk érdemes figyelemmel kísérni a vb eseményeit, hiszen minden számban a világ legjobbjai állnak rajthoz, sőt az sem lenne meglepetés, ha új világcsúcsok is születnének, amit élőben látni igazán különleges élmény.

A jamaicai sprinterek aranygenerációjának hozhat újabb kiemelkedő sikereket Shelly-Ann Fraser-Pryce vagy Shericka Jacksonnal, ők Briana Williamsszel és Elaine Thompson-Herah-val kiegészülve 4x100 méteren az arany mellett a világcsúcsot is célba vehetik. Férfi rúdugrásban az előző vb-hez hasonlóan nálunk is szédületes világcsúcsot érhet el napjaink egyik legnépszerűbb sportolója, Armand Duplantis, női magasugrásban a tavaly a háború árnyékában Európa-bajnokságot nyert ukrán Yaroslava Mahuchikh és az ausztrál világbajnok, Eleanor Patterson párharcát lesz érdemes követni.

A még mindig csak 22 éves norvég Jakob Ingebrigtsen a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra már Európa-, világ- és olimpiai bajnokként érkezik, hogy 1500, 5000 és 10 000 méteren is újabb aranyakat szerezzen, ehhez azonban az ugandai Joshua Cheptegeinek is lesz egy-két szava, aki 10 000 méteren az aktuális címvédő. Női kalapácsvetésben 5. aranyérmét szerezné meg Anita Włodarczyk. Ő volt az első nő, aki 80 méternél nagyobbat tudott dobni, és sorozatban 3 olimpiát is nyert. Ez persze csupán néhány név a számos kiemelkedő atléta közül, akiket élőben láthatunk majd versenyezni Budapesten, de már ebből a névsorból is jól látszik, mekkora kaliberekről van szó.

8. A 35 000-es kapacitású Nemzeti Atlétikai Központ egyszerre alkalmas a nemzetközi szintű felkészülésre, valamint nemzetközi versenyek megrendezésére.

A sportok királynőjének koronájára emlékeztető, korszerű, minden igényt kielégítő létesítmény különlegessége, hogy a vb után átalakul, befogadóképessége 15 000 főre csökken és megnyílik a közönség számára.

Egy olyan szabadidő- és sportközpont lesz, ahol a profik mellett a hobbi sportolók és a kikapcsolódni vágyók is otthon érezhetik magukat, hiszen egyedülálló módon egész évben nyitva áll majd bárki számára. A vb után az ideiglenes lelátók helyén, a felső karéjon futókör és szabadtéri edzőterem épül, amely kiegészülve büfével, sétálási és egyéb sportolási lehetőségekkel, a háttérben a dunai panorámával a budapestiek új kedvence lehet. Így a stadiont övező, 50 ezer négyzetméteres parkkal együtt egy hatalmas szabadidő-komplexum jön létre, amely szabadtéri kondiparkot, futókört, sétautat is magában foglal, Csepel irányában pedig új kerékpárút is épül.

9. Magán a stadionon kívül a teljes ráncfelvarráson áteső terület egyik leglátványosabb eleme az a vadonatúj gyalogos híd, amin a vb ideje alatt az atléták a Csepel-szigeten kialakított bemelegítőpályáról fognak a stadionba eljutni. Az esemény után ez a 168,9 méter hosszú híd szintén mindenki számára elérhető lesz, rajta egy kerékpárúttal, amin Csepelről lehet a belvárosba eljutni. A hidat a 70 méter magas pilon és a hozzá tartozó 53 db függesztőkábel és 3 db hátrakötő kábel teszi igazán látványossá.

10. Az Atlétikai Központ infrastruktúrájának elkészítéséhez 105 000 m2 térköves burkolat került a helyére, amihez 1000 kamionos fuvarszállítás volt szükséges. A stadion közműveinek kiépítéséhez összesen 11 kilométer vezetéket fektettek le, ami kiterítve a stadiontól Budaörsig érne.

Budapest Atlétikai Világbajnokság

2023. augusztus 19-27.

A 2023-as világbajnokságra a jegyek és a bérletek IDE KATTINTVA érhetőek el! Vedd meg a belépőd már most és nézd a legjobb helyekről az atlétika szuperhőseinek izgalmas csatáit!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Iman Helif sminket, rúzst és rózsaszín fülbevalót viselve megmutatta nőies oldalát
Helif szerint nem a ruha teszi az embert, hiszen a ringben nincs szüksége az embernek kiegészítőkre: csupán stratégiára, ütőképességre és erőre. Ebben rejlik karakterének lényege.


Iman Helif nemi hovatartozásával kapcsolatos vita az olimpiai játékok egyik legmegosztóbb témájává vált, különösen a vasárnapi zárás előtt.

Helif a minap egy beautycég Instagram-videójában tűnt fel sminkben, rúzzsal és rózsaszín fülbevalókkal a fülében. Ahogy a videó leírásában olvasható:

„A külseje megváltoztatásával Iman nem arra törekedett, hogy beleilleszkedjen azokba a formákba, amelyekbe a világ be akar zárni minket. Az ő üzenete sokkal mélyebb: a ruha nem tesz szerzetessé, és a külső nem fedi fel az ember lényegét. Lehetsz nőies és elegáns, ha akarsz, de a ringben nincs szükséged díszítésekre vagy magas sarkú cipőkre. Csak stratégiára, erőre és ütőképességre van szüksége, ebben rejlik a karaktere lényege.”

A napokban a párizsi ügyészség nyomozást indított a 2024-es párizsi olimpiai játékok egyik olimpiai bajnoka, Iman Helif elleni internetes zaklatás ügyében. Helif, aki a negyeddöntőben legyőzte a magyar Hámori Lucát is, célpontja lett a támadásoknak. Az ismeretlen tettesek ellen tett feljelentésben két közismert milliárdos, Elon Musk, az X (korábban Twitter) tulajdonosa, és J. K. Rowling, a Harry Potter-könyvsorozat írója is meg lett említve, akik nyilvános platformjaikon éles kritikákat fogalmaztak meg Heliffel szemben.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
Tragikus hirtelenséggel elhunyt a friss olimpiai aranyérmes Márton Viviana nagypapája
A tekvandóbajnokot hétfőn még a reptéren várta boldogan nagyapja. Alig egy nappal később már a halálhíre terjedt a bokszvilágban.


Kedd este gyorsan elterjedt a hír a magyar bokszvilágban:

tragikus hirtelenséggel elhunyt Kiss Zoltán, akit mindenki csak Totóként ismert.

A Toto Box Promotion profi istálló tulajdonosa, a párizsi olimpián aranyérmet nyert 18 éves tekvandós,

Márton Viviana nagypapája, alig egy nappal unokája diadalmas hazatérése után hunyt el.

Hétfő délután még Totó is várta az aranygéppel Párizsból hazatérő hősöket, köztük az olimpiai bajnok unokáját, Márton Vivianát. A repülőtéren és a Puskás Aréna szoborparkjában is ott volt, ahol boldogan ünnepelték a hazatérő bajnokokat.

A jelenlévők szerint a 71 éves nagypapa boldogabb már nem is lehetett volna, szinte sugárzott az örömtől, és feszítette keblét a büszkeség.

Senki sem sejtette, hogy mindeközben Totó elkeseredett, megnyerhetetlen küzdelmet folytatott démonaival. Alig egy nappal azután, hogy együtt ünnepelhetett unokájával, a közösségi médiában már halálhírét kellett olvasnunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Ismét kórházba került Ónódi Henrietta – tavasszal már átesett egy infarktuson
Továbbra is sok pénzre lenne szüksége az olimpiai bajnok sportolónak, hogy megfelelő ellátást kapjon az Egyesült Államokban.


Ahogy arról korábban mi is írtunk, tavasszal infarktust kapott Ónódi Henrietta, rövid időre leállt a szíve, újra is kellett éleszteni.

Az olimpiai bajnok magyar tornásznő jelenleg az Egyesült Államokban él, családja gyűjtést szervezett a gyógyulása érdekében.

Ónodi állapota azóta is aggasztó, és most újra kórházba került a fellépő komplikációk miatt

– erről a testvére, Barbara adott tájékoztatást.

Az infarktus utáni rehabilitációja egyelőre nagyon bizonytalan, ráadásul az amerikai egészségügyi rendszerben ez jelentős pénzt is felemészt. A kezelés napi kétezer dollárba, azaz heti öt millió forintba kerül, így a család kénytelen volt segítséget kérni: a gofundme.com oldalon indítottak gyűjtést, ahol félmillió dollár, vagyis 180 millió forint a célösszeg. Eddig azonban csak 35 172 dollár jött össze, ami még messze van a szükségestől.

Az ügyet tovább bonyolítja, hogy Ónódi egyedül maradt a válása után, és csak a legidősebb gyermeke nagykorú, így az amerikai szabályozás szerint csak ő dönthet az édesanyja kezeléséről. A családra hatalmas teherként nehezedik Henrietta betegsége, ezért minden segítséget igyekeznek megszerezni. Barbara, Henrietta testvére, így zárta a posztját a gyűjtés oldalán:

„Mindenkit arra kérek, imádkozzon Henriettáért!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Elkezdték elbontani a Hungaroring épületeit, rá sem lehet ismerni a versenypályára
Felújítják a pályát, ezért elbontják a főépületeket és a célegyenes lelátóit is.


Nagyszabású felújítási munkálatok kezdődtek a Hungaroringen, hogy korszerűsítsék a magyar Forma 1-es pályát.

A munka már az idei Magyar Nagydíj előtt elkezdődött, de a futam után igencsak felgyorsultak az események. Ugyanis

elkezdték elbontani a főépületeket és a célegyenes lelátóit is.

Köztük az igazán tehetősek számára fenntartott Super Gold lelátókat is.

A Hungaroring a Facebook-oldalán szerdán több fotót is megosztott, ami jól látszik, milyen jelentős átalakításon esik át a pálya:

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk