Elsüllyedt falu harangja, vízből kiálló vártorony – rejtélyes épületek a Balaton fenekén
Hiába találtak kincseket, a rejtélyt nem oldották meg
Bár a tó környékéért felelős Balatoni Intéző Bizottság (BIB) támogatta a víz alatti kutatások lefolytatását, az első vizsgálatokra csak 1958 szeptemberében került sor. A feltárást Tóth Lajos irányította. A munkához kölcsönkapták a Balaton kutatóhajót, mely
víz alatti radarjával képes volt feltérképezni a medret.
A hajót Tihanynál vetették be, míg Örvényesnél önkéntes fiatalok vállalták a meder átvizsgálását. Ők
csónakjaikkal csatárláncba fejlődtek és vasvillákkal vizsgálták át a tó fenekét méterről-méterre.
A vizsgálódást azokon a helyeken kezdték, melyeket a halászok veszélyes területként már korábban is bójákkal jelöltek. Az eredmények pedig nagyon hamar megérkeztek.
A hajó és a csónakosok is igen rövid idő alatt megtalálták a víz mélyén heverő romokat.
Ekkor néhány búvár merült a mélybe és megerősítették a feltevéseket, hogy a vízben épületek romjai találhatók, sőt az általuk felhozott tárgyak egyértelműen római időkből származónak tűntek. Az erre a célra létrejött bizottság ekkor úgy döntött, hogy következő év, vagyis 1959 tavaszán mintegy húsz könnyűbúvár segítségével teljes egészében átfésülik a medret. Ez azonban soha nem történt meg...

Balaton. 1903. Fortepan
Az okokat innentől csak találgatni lehet, de úgy tűnik, hogy a tó teljhatalmú ura, a BIB hátrált ki a projekt mögül. A víz mélyén heverő romok titkairól pedig talán már soha nem lebben fel teljesen a titok homálya. A két említett muzeológus pedig érdemesnek találta volna a munka folytatását.
Véleményük szerint Örvényesnél nem kisebb személynek, mint a Sió-csatorna ősét is kiásató Galerius császárnak a palotája merült el a hibás helyszínválasztás miatt.
Erre engedtek következtetni a búvárok által felszínre hozott tárgyak: cserépkancsó, római dárdahegy, aranypénzek és ékszerek. Ráadásul az északi part ásatásai során arra a következtetésre jutottak, hogy az ottani épületeket a déli partról származó kövekből építették, ami élénk hajóforgalmat és ennek megfelelően Balatonszerte elsüllyedt gályákat is feltételez. Talán egyszer megtudjuk a teljes igazságot, addig pedig marad tovább a szóbeszéd.