Balatonalmádiban megnézheted az északi part legnagyobb szoborparkját is
A Balaton északkeleti csücskében fekvő Balatonalmádi ősszel is remek kirándulóhely. A gyönyörű környezet mellett a Szoborparkot és több nevezetességet is érdemes felkeresni.







Több mint 50 szobor és térplasztika látható itt, köztük külföldi művészek alkotásai is. Jó részüknek ez az állandó helye, de vannak, amiket csak ideiglenes jelleggel mutatnak be a parkban.
Az ötlet egy itt élő festőművésztől, Veszeli Lajostól származik. A parkot szépen felújították, és így kerülhettek ide a klasszikus szobrok és nonfiguratív térplasztikák. A mai alkotók bemutatásához megkeresték 26 ország illetékeseit, és az együttműködésnek köszönhetően kerültek ide külföldi művek, majd az elképzelés szerint kétévenként cserélődtek, cserélődnek ezek, így voltak már olasz és finn alkotások is.
A magyar szobrászok közül elsősorban azokat kérték fel a kiállításra, akik nyertek már valamilyen díjat a több évtizedes múltra visszatekintő Balaton Tárlaton.
Az északi part legnagyobb szoborparkjában jelenleg látható többek között Boldi: Rollerező, Nagy Ágnes: Bika, Bjarne Lönnroos: Ancient wall, Pasi Mälkiä: Birdman flies no more, Virpi Kanto: Tomorrow, Kaisu Koivisto: Crystal alkotása is.











A park felfedezése után pedig érdemes megnézni a többi nevezetességet is:
A Református erődtemplom a 12–13. században épült, román kori alapokon, és a gótika stílusjegyeit is magán viseli. Úgy vélik, hogy a tatárjárás előtt emelték, majd a 13. században bővítették és a 15. században gótikus tornyot építettek hozzá, végül a 18. században készült el a ma is látható tornya.
A barokk Szent Ignác-templomot a Loyolai Szent Ignác tiszteletére emelték és 1779-ben szentelték fel. Sokak szerint ez a környék egyik legszebb építészeti emléke. A templom freskói, oltárai, szószéke kiemelkedő művészi alkotások. A volt kolostor már 1758-ban a győri jezsuiták „berényi kastélya”-ként létezett. Ma Kolostor Hotel néven üzemel.
A Szent Imre-templom 1930-ban épült Medgyasszay István tervei alapján. A templom különös értéke, hogy az erdélyi építészet hagyományait követi. A templom mellett áll az 1956-ban a budai várból áthelyezett Szent Jobb-kápolna, Róth Miksa Szent Istvánt ábrázoló aranymozaikjával és Szent István jobbjának egy fragmentumával. 2008 óta Szent Imre herceg és édesanyja, Boldog (Bajor) Gizella ereklyéje is a Szent Jobb kápolnában került elhelyezésre. Így, az országban egyedülálló módon, a magyar "szent család" ereklyéi a Szent Jobb-kápolnában egyesültek.
De érdemes felkeresni a Szent Margit-kápolnát, az Óvári-kilátót, a "Berények" kútját.


